„Třetí oko“ se dívá dopředu, když vy sledujete mobil. Vynálezce ho ale vyrábět nechce - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

„Třetí oko“ se dívá dopředu, když vy sledujete mobil. Vynálezce ho ale vyrábět nechce

,
„Třetí oko“ se dívá dopředu, když vy sledujete mobil. Vynálezce ho ale vyrábět nechce
Zdroj: Paeng Minkwook. Použito se souhlasem
  • Korejský student vymyslet třetí oko sledující okolí, když se díváte do telefonu

  • Cílem je poukázat na to, jak moc lidé používají chytré telefony

  • Prototyp byl hotov za několik týdnů

Korejský studen průmyslového designu Paeng Min-wook přišel s technologií fungující jako třetí oko. Má pomoci lidem závislým na chytrých telefonech. A to tak, že za ně sleduje okolí, když jsou zaneprázdněni sledováním telefonní obrazovky. Takzvaní „Phono Sapiens“ jsou podle Paenga novým lidským druhem zrozeným ze smartphonů.

Třetí oko je upevněno na čelo gelovou podložkou a je vybaveno snímačem úhlu náklonu hlavy. Černá část zařízení pak funguje jako zornička. Jedná se o ultrazvukový senzor, který detekuje překážky a upozorní nositele zvukovým signálem, když se přiblíží k překážce na vzdálenost jednoho až dvou metrů.

Paeng Min-wook svoje zařízení předvedl v jihokorejském Soulu, kde na ulici vzbudil rozruch. „Říkal jsem si, že vypadá jako mimozemšťan s okem na čele,“ řekl obyvatel Soulu Lee Ok-jo s tím, že riziko nehody při používání mobilního telefonu na ulici vnímá jako reálné a třetí oko považuje za přínosné. Podobně reagovali také další kolemjdoucí. Vynález ale do prodeje jen tak nezamíří.

Paeng uvedl, že mu vývoj prototypu třetího oka trval přibližně šest týdnů. Zdůraznil však, že se nejedná o konečný produkt, protože si klade za cíl učinit třetí oko uživatelsky přívětivějším. Podle serveru New York Post plánuje Paeng Min-wook vyvinout pro třetí oko kamerový modul a také mobilní aplikaci. Komercializaci svého vynálezu však neplánuje. Třetí oko v jeho podání má být spíše ironickým nebo kritickým symbolem. „Doufám, že si lidé díky třetímu oku uvědomí své chování a znovu se zamyslí nad tím, jak se z nás stal Phono Sapiens,“ tvrdí.