Praha je 69. nejlepším městem pro život. První příčku si drží Vídeň - Euro.cz

Přihlášení

Praha je 69. nejlepším městem pro život. První příčku si drží Vídeň

, čtk,
Praha je 69. nejlepším městem pro život. První příčku si drží Vídeň
Zdroj: Profimedia.cz

Praha je 69. nejlepším městem pro život a je na tom nejlépe ze všech měst střední a východní Evropy. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku, který sestavuje konzultační společnost Mercer na základě průzkumu 231 měst. Vídeň už podeváté obsadila první příčku hodnocení.

Osm z první desítky nejlepších měst pro život je v Evropě. Německo a Švýcarsko v ní mají tři místa, zatímco Nový Zéland, Kanada a Austrálie po jednom.

Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií – hodnotí například politickou stabilitu, úroveň zdravotní péče, kriminalitu, možnosti rekreace nebo kvalitu dopravy v dané lokalitě.

Vídeň s 1,8 milionu obyvatel je ceněná zejména pro živou kulturní scénu, komplexní zdravotní péči a přijatelné náklady na bydlení. Po rakouském hlavním městě následují Curych, Auckland a Mnichov.


Pokračující trend. Ekonomická úroveň Česka se má dál přibližovat zemím eurozóny

Renovace symbolu eurozóny před sídlem ECB ve Frankfurtu


Vancouver na pátém místě nabízí nejlepší kvalitu života v Severní Americe. Jedničkou v Asii je 25. Singapur a v Latinské Americe 77. uruguayská metropole Montevideo. Na africkém kontinentu kraluje na 89. místě jihoafrické město Durban.

Za posledních 20 let se životní úroveň zásadně zvýšila v některých východoevropských městech, jako je nyní 159. Sarajevo nebo 80. Bratislava. „Díky růstu životní úrovně, konkurenceschopného trhu práce a dostupnosti talentů začalo mnoho z těchto měst přitahovat nadnárodní společnosti,“ uvedla Martine Ferlandová, prezidentka společnosti pro oblast Evropy a Tichomoří.

Na posledním místě je už deset let irácká metropole Bagdád, o dvě místa nad ním jemenské hlavní město Saná, o šest příček lepší je syrská metropole Damašek.

Nejlepší města podle kvality života z žebříčku pro rok 2017
Pořadí Město Stát
1. Vídeň Rakousko
2. Curych Švýcarsko
3. – 4. Mnichov Německo
3. – 4. Auckland Nový Zéland
5. Vancouver Německo
7. Frankfurt nad Mohanem Německo
8. Ženeva Švýcarsko
9. Kodaň Dánsko
10. Basilej Švýcarsko
… 69. Praha Česká republika

Zdroj: Mercer

Přečtěte si také:

Atraktivní země pro život i práci? Česko je před Francií

Připomeňte si, jak to vypadalo v obchodech za socialismu: Fronty, šeď, prázdné regály

 Ovoce, zelenina a fronta. Typický obrázek před obchodem za socialismu.