Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Zahradní domky dají vaší zahradě nový rozměr

Na konci zimy opět plánujeme zahradní práce. Avšak zahrada bez místa na relaxaci není…

Nebankovní půjčky prolamují svou neblahou pověst

Ještě nedávno bylo spojení nebankovní půjčky téměř sprostým slovem. Lidé se na ně dívali…

Astratex posiluje management, novým ředitelem je Ladislav Bárta

Lídr na středoevropském trhu se spodním prádlem a plavkami Astratex posiluje svůj…

Lékaři bez hranic budují v Praze IT centrum sdílených služeb za 130 milionů korun

18. listopadu 2018, 15:04  -  Jiří Zatloukal
18. listopadu 2018, 15:04

Lékaři bez hranic mají své humanitární mise ve více než sedmdesátce zemí světa. A zanedlouho budou pro všechny tyto mise spravovat počítačové sítě, databáze a další informační technologie ajťáci umístění v Praze. Lékaři zde totiž budují své celosvětové centrum pro poskytování IT služeb.

„Je to klasické centrum sdílených služeb zaměřené na IT. Jestli je to v něčem zajímavé, tak tím, že je to první neziskové centrum tohoto typu, když už ne globálně, tak určitě u nás,“ řekl týdeníku Euro ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic Pavel Gruber.

I na neziskovou organizaci, která působí v krizových oblastech po celém světě, je to poměrně velká akce. Podle Grubera se vstupní investice bude pohybovat kolem pěti milionů eur (129 milionů korun). Příští rok by v něm mělo pracovat 18 zaměstnanců, do pěti let pak má být konečný stav zhruba sto lidí. Už dnes probíhají první výběrová řízení včetně pozice ředitele.

Příspěvek na ebolu

Celý - pro neziskovku - netypický projekt má svůj původ v letech 2013 až 2016, kdy v západní Africe propukla epidemie viru ebola. Jednalo se o dosud největší výskyt této choroby, která stála mnoho životů a sociální problémy v zemích, jako jsou Guinea, Sierra Leone či Libérie. V potlačování epidemie byli nejaktivnější právě Lékaři bez hranic, kteří na místech působili od začátku. A kvůli vysoké medializaci událostí po celém světě se v následujících letech výrazně zvýšily příspěvky od dárců.


Škrty v neziskovkách potvrzeny: mají dostat o 586 milionů méně


Část těchto peněz Lékaři soustředili do speciálního fondu určeného na projekty, které „mají potenciál změnit celou organizaci a posunout ji do budoucnosti“. Projekt nového IT servisního centra je jedním z nich. Sloučí dosud decentralizované služby z desítek zemí světa, přičemž by si na sebe následně mělo vydělávat samo tím, že bude jednotlivým kancelářím a misím - samozřejmě bez provize -poskytovat služby, které si u ní objednají.

V budoucnu tak bude například správa počítačových systémů, které budou účetní, logistici či oddělení lidských zdrojů používat například v Ugandě, probíhat přímo z Prahy. Stejně tak bude spravováno IT i u kanceláří například v Ženevě či Paříži, které se starají o administrativní chod organizace, nábor nových lékařů či fundraising. „Začínáme nižšími cíli, kdy budeme nejdřív přebírat globální projekty, jako je Office 365, HR databáze a finanční systémy, a postupně ve výhledu do pěti let by to měla být i podpora konečného uživatele pro mise v Africe,“ dodává Gruber.

Bojkot Unie

Praha jako lokalita pro toto globální centrum Lékařů bez hranic zvítězila v konkurenci skoro 80 míst, v nichž jsou rozesety IT služby dnes. Při posuzování hrálo roli množství faktorů včetně kvality a ceny pracovní síly. Centrum bude umístěné nedaleko stanice metra Palmovka, kde už mají Lékaři bez hranic pronajaté prostory, a přestěhují tam i své lokální kanceláře. Začít fungovat na ostro by mělo od začátku dubna příštího roku, tedy „na apríla“.

Lékaři bez hranic patří k největším neziskovkám na světě. Loni dostali od celkem 6,3 milionu individuálních dárců, firem a nadací příspěvky ve výši 1,53 miliardy eur. Zajímavostí je, že od roku 2016 nepřijímají žádné prostředky od Evropské unie a členských států včetně Norska jako protest proti jejich represivní politice migrace a pokusům nepřijímat lidi, kteří do Evropy připlují po Středozemním moři.

Lékaři bez hranic poskytují lékařskou a humanitární pomoc lidem v krizových situacích ve více než 70 státech, především v Africe, na Středním východě či Jižní Americe.

Čtěte také:

Miliony pro černé duše. Dotace na sport putují hlavně fotbalistům a hokejistům

Střecha nad hlavou: pražské bistro zaměstnává lidi bez domova i bývalé vězně

Záchranáři nás ignorovali, tvrdí migranti, kteří připluli z Afriky do Evropy


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Slovenské prezidentské volby: vše, co potřebujete vědět
Jaké jsou výdaje za zimní dovolenou v Česku a kolik stojí týden na horách v zahraničí?
Může si cizinec v ČR udělat řidičák?
3 možnosti, jak odevzdat daňové přiznání
Jak se počítají srážky ze mzdy při exekuci v roce 2019?
Auta
Audi Q8 dostalo benzinový šestiválec. Nový vrchol nabízí 34…
Plná moc k přepisu vozidla: Co musí obsahovat a kde ji ověřit + vzor ke stažení
Test ojetiny: Volkswagen Passat B7 je dobrý, ale pozor na jeho historii
Subaru ukáže v Ženevě dva hybridy a studii Viziv Adrenaline. Dorazí i Forester?
Nová Mazda3 vs. Scala a spol: Podrobné srovnání údajů s pěti konkurenty
Technologie
Odstranění zprávy nemusí vést k odstranění, ukazuje případ Twitteru
Do časové osy ve Windows 10 už oficiálně zaznamenáte aktivity z Chromu
Cena GeForce GTX 1660 Ti už je potvrzená, uniklý benchmark ukazuje výkon GTX 1070
Ivo Lukačovič opouští představenstvo Seznamu
Mobilní platby Apple Pay jsou konečně v ČR. Co byste měli vědět?
Hry pro příležitostné hráče