Konec lanovky Jamese Bonda. Smíchovskou atrakci nahradí výtah

Jan Brož 11. listopadu 2017, 08:19  -  Jan Brož
11. listopadu 2017, 08:19

Lanovka na Smíchově se stala tipem pro turisty, které omrzel orloj. Životnost dráhy se však naplnila a s Novým rokem ukončí provoz ukončí.

Sledovat figurky na orloji nebo popíjet černé pivo U Fleků jsou bezesporu úchvatné zážitky. Jen je trochu kazí množství dalších turistů, prodavači roztodivných cetek i skutečnost, že návštěvník Prahy po návratu domů selfie s pražskou klasikou pravděpodobně nikoho neochromí. Většina jeho známých podobnou fotografii už totiž pravděpodobně má.

Stejně jako u ostatních evropských metropolí jsou tak internet i některé netradiční průvodce plné spousty zaručených tipů na méně navštěvované „tajné“ atrakce, které zapadají do vkusu moderního a nabídkou turistického průmyslu přehlceného návštěvníka, pachtícího se po originálním zážitku v přeplněné metropoli.

Čtyři miliony jízd

Jednou takovou atrakcí se stala i lanovka spojující spodní a horní budovu smíchovského hotelu NH Prague City. Vyhlídka na město, design kabiny i skutečnost, že lanovka je volně a zdarma přístupná pro každého, z ní udělaly skvělý tip pro hledače neobvyklého.

Jenže na rozdíl od klasických památek podobné pikantnosti nemají vedle neobvyklé atmosféry žádnou historickou ani uměleckou hodnotu, a většinou se jich proto netýká zvláštní ochrana. Často se tak stává, že jednoho dne prostě zmizí. A to je i případ nejmenší pražské lanovky, která koncem prosince vyrazí na svou poslední cestu. „Lanovka už překročila hranici životnosti, má za sebou dvacet let provozu a více než čtyři miliony jízd. K prvnímu lednu bude proto bohužel končit a švýcarská firma místo ní nainstaluje nový šikmý výtah,“ vysvětluje ředitel hotelu Petr Nešpůrek.


Co další atrakce na levém břehu?

Ruské kolo na Smíchově zůstane na papíře


Neznamená to, že projet se mezi oběma hotelovými budovami a obdivovat krásný výhled na Prahu už nebude možné. Hotel podle slov ředitele nebude zájemcům o projížďku nijak bránit ani ve vyzkoušení nového dopravního prostředku za 1,2 milionu eur.

„Výtah bude mít jiný pohon, bude na vícero lanech a na jiném nástavci, půjde tedy spíš o technický rozdíl, který běžný člověk ani nepozná. Pozná však modernější, větší a rychlejší kabinu, než má dosavadní lanovka,“ vysvětluje rozdíly mezi stávající a modernizovanou verzí Nešpůrek. Ikonická červená barva a neobvyklý design kabiny, který jako by vypadl z filmů s Jamesem Bondem z 60. let, však budou minulostí.

Fotbalová jedenáctka a knižní stojedenáctka

Lanovka se proslavila i díky české fotbalové reprezentaci. Ta, stejně jako jiné týmy, v horní hotelové budově často nocuje a neobvyklý dopravní prostředek využívá. Díky tomu se tak červená kabina občas objevila v médiích.

Stroj byl také jedním z pěti „tajných“ tipů v populárním internetovém pořadu Honest Guide, zaměřeném na zahraniční návštěvníky Prahy. Za pořadem stojí známí internetoví publicisté Honza Mikulka a Janek Rubeš. Druhý ze jmenovaných se proslavil především tím, že natočil podvody pražských taxikářů. Díl s lanovkou má každopádně do dnešní doby téměř 120 tisíc zhlédnutí, což rovněž přispělo k tomu, že se do recepce hotelu stále častěji podívají i lidé, kteří v něm nebydlí.


Lanovka s wi-fi. Internet bude fungovat i cestou na Petřín


Opravdový zájem veřejnosti však odstartoval teprve před necelým rokem s vydáním průvodce 111 míst v Praze, která musíte vidět od Matěje Černého a Marie Peřinové. Knížka patří do mezinárodní řady průvodců 111 Places mapujících vždy přesně 111 zážitků v určité lokalitě.

Podle Filipa Mikeše z nakladatelství Paseka se pražské verze prodalo už přes deset tisíc kusů a několikrát se dotiskovala. „To je za necelý rok na tuzemské poměry tuze nadstandardní množství,“ pochvaluje si Mikeš. O prodejích anglického vydání informace nemá, vzhledem k popularitě celé řady lze však odhadovat, že určitě nejsou malé. A také ředitel Nešpůrek potvrzuje, že zvědavců toužících po projížďce hodně přibylo právě po vydání průvodce.

Podle Černého rozhodovalo o volbě lokalit několik skutečností. „Měly by se tam objevit věci, které jsou zajímavé, ale které nejsou v mainstreamových průvodcích, a pokud ano, tak je potřeba tam najít nový úhel pohledu“ říká Černý. Lanovka splňuje pro výběr hned několik faktorů. Jednak je nejmenší v Praze a také je málo známá. „A navíc má onu krásnou poetiku Jamese Bonda,“ dodává Černý. Přesto nevylučuje, že by se do průvodce dostal i budoucí výtah za předpokladu, že bude zachována trasa a výhled do okolí.

Přečtěte si také:

Praha dává vlakům zelenou. Zapracuje do územního plánu podzemní tratě

Delloite: Praha by měla investovat do dopravy a smart city


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 5 | Průměrné hodnocení: 3.60

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Jak, kdy a kam zaplatit daň z příjmu
Půjčka na Bitcoin? Šílenství
Byty se v průměru nabízejí za 2,78 mil. Kč. Loni to bylo o 400 000 korun méně
Dejte si pozor na 8 špatných důchodových rozhodnutí
Auta
Land Rover Defender Works V8 je zážitek, na který se…
Pohnuté osudy automobilek východního bloku: Přežilo jich jen pár
Také Audi bude mít svou „X6“. Q8 se představí v červnu a dočká se verze RS
Test pneumatik 225/45 R17: Jak si vedou celoroční? Vyloženě špatně ne
Lamborghini Urus je nejrychlejší SUV na českém trhu. A jedno z nejdražších
Technologie
Lamax Pax X-1 a Energy Sistem Earphones 1: sluchátka bezdrátově a levně (vyzkoušeno)
Studentům se daňové přiznání vyplatí
Windows 10 Insider Preview build 17123: Fotky si tykají s HEIFem
144Hz herní LCD s rozlišením 4K vyjdou až v Q3 2018, 200Hz modely jsou též zpožděné
Cnews FM: Nutí nás násilí ve hrách vraždit v realitě? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče