Zaorálek se sešel se Zemanem. Připustil, že se v některých otázkách mohou dostat do sporu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zaorálek se sešel se Zemanem. Připustil, že se v některých otázkách mohou dostat do sporu

, čtk,
Zaorálek se sešel se Zemanem. Připustil, že se v některých otázkách mohou dostat do sporu
Zdroj: čtk

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenuje Lubomíra Zaorálka (ČSSD) ministrem kultury, potvrdil po jejich dnešní schůzce v Lánech hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zaorálek po setkání řekl, že prezidenta vyzval, aby jeho jmenování zvážil. Očekává totiž, že se v některých otázkách na ministerstvu kultury mohou dostat do sporu.

Jako ministr se Zaorálek chce zaměřit na obsazení některých kulturních institucí, jejichž vedení jeho předchůdce Antonín Staněk (ČSSD) koncem svého funkčního období změnil. Zváží například nové výběrové řízení na ředitele Národní galerie v Praze. Zaorálek očekává, že ho po úterním jmenování premiér Andrej Babiš (ANO) uvede do funkce.

Zaorálek řekl, že se je potřeba do některých otázek vstoupit „poměrně energicky“. Zemanovi řekl, že některé záležitosti bude potřeba podrobit důkladné revizi a učinit v nich v krátké době rozhodnutí. „Bavili jsme se s panem prezidentem, že to samozřejmě není tak, že se musíme vždy shodnout, tak proto jsem ho upozorňoval, aby to (mé jmenování) dobře zvážil, protože není vyloučeno, že půjdeme také do sporu,“ poznamenal.

Bude Lubomír Zaorálek dobrým ministrem kultury?

Zemana například informoval, že se chce obrátit na odborníky a posoudit situaci kolem jmenování některých orgánů a rad, ve kterých nastaly v posledních chvílích Staňkova ministrování změny. „V případě Národní galerie jsem mu řekl, že se setkám s odborníky, ale že pokud mě nepřesvědčí jinak, tak mi dnes připadá, že to chce nějaké nové, daleko důkladnější výběrové řízení, abychom v té otázce budoucího řízení Národní galerie skutečně nic nezanedbali,“ zdůraznil kandidát na ministra. Chce také, aby Ústřední knihovnická rada, jejíhož šéfa v poslední den ve funkci Staněk odvolal, zůstala nezávislým orgánem.

Prezident vyjádřil přání, aby se Zaorálek věnoval chátrajícím českým památkám. Bývalý ministr zahraničí chce klást důraz na to, aby česká kultura sloužila daleko více k prezentaci České republiky vůči okolnímu světu a budování jejího obrazu. Zaorálek neměl pocit, že by musel Zemana přesvědčovat o své odbornosti v kultuře. Právě nezkušeností v tomto oboru prezident zdůvodňoval nechuť jmenovat ministrem Michala Šmardu (ČSSD). „O tom, jak se oba zabýváme kulturou, víme již léta,“ řekl. Zemana požádal o pomoc v otázkách financování kultury. Vláda by podle něj měla dodržet slib obsažený v programovém prohlášení. O kolik bude chtít navýšit rozpočet ministerstva, přiblížit nechtěl. Zkritizoval například „mizerné platy“ v kultuře, věnovat se chce třeba knihovnictví.


Čtěte komentář: Hamáčkovy oslí uši

Pavel Páral


Zaorálek už po oznámení kandidatury minulý týden ve čtvrtek novinářům řekl, že nominaci bere i jako možnost, jak ve vládě hájit obecnou agendu ČSSD.

Nominaci Zaorálka ohlásil předseda ČSSD Jan Hamáček minulý týden poté, co se kandidatury na ministra kultury vzdal Šmarda. Toho odmítl Zeman jmenovat a poté se k jeho námitkám přidal i Babiš. Zaorálek ve funkci nahradí Staňka, který v čele ministerstva skončil k 31. červenci. Vyřešit by se tak měl spor o ministra kultury, který trval přes čtvrt roku a během kterého podle některých ústavních právníků prezident porušoval ústavu. Zeman se pohyboval mimo ústavu i podle Hamáčka. Naopak Babiš tvrzení, že byla porušena ústava, odmítá.

Zaorálek v minulosti patřil k lidem blízkým Zemanovi, později ale jejich vztahy ochladly. Zaorálkovo jméno bylo v roce 2003 zmiňováno mezi těmi, kteří nepodpořili Zemanovo zvolení hlavou státu. Prezidenta Zaorálek několikrát kritizoval v době, kdy byl ministrem zahraničí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD).

Dále čtěte:

Komentář: Zeman je zpět v ČSSD

Přečtěte si komentář: Krize končí, jdeme dál
 První poslední Petra Weikerta

Poslední zhasne. Kdysi hrdá značka „socdem“ je v troskách

 Jan Hamáček a Andrej Babiš odcházejí ze schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech

Ohodnoťte tento článek
Diskuze