Hamáčkovy oslí uši - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Hamáčkovy oslí uši

,
Hamáčkovy oslí uši
Zdroj: Euro.cz

Ty stovky a možná tisíce pašalíků pro zasloužilé sociální demokraty ještě na dva roky do příštích voleb za nějaké ty oslí uši stojí, usoudil zřejmě Jan Hamáček a zabalil svůj hrdinný vzdor neústavnímu chování prezidenta republiky rychleji než starý tramp usárnu před otvíračkou místního hostince.

Sice se bude ještě chvíli tvářit jako hrdina, protože Šmardu, který neprošel kvůli své podpoře Jiřího Bradyho ve skandálu kolem státních vyznamenání, nahradí Lubošem Zaorálkem, zrádcem z prezidentské volby v roce 2003, kdy Zemanovy zcela jasné šance pohřbila parta kolem Standy Grosse a Vladimíra Špidly. Ale na to už zapomněl i Zeman. Zejména poté, co Zaorálek poslušně táhle jeho angažmá v Číně.

Pokus získat kus politického hřiště, na němž by sociální demokraté mohli uhrát nějaké volební hlasy, byl opuštěn prakticky bez boje. S novým hrdinným bojem o miliardy z rozpočtu to dopadne stejně. Mimochodem jde o položky, které veřejnost až tak moc nezajímají, nicméně ta dvacetimiliardová suma je docela děsí.

Měla by ČSSD odejít z vlády?

Z kdysi sebevědomé a vítězící partaje se ale stala pracovní agentura pro zasloužilé straníky a s tou se vyhrávat nedá. Jen ještě chvilku rozdělovat prebendy, což ČSSD ještě Babiš před volbami pěkně spočítá.


Přečtěte si komentář: Krize končí, jdeme dál
 První poslední Petra Weikerta

Poslední zhasne. Kdysi hrdá značka „socdem“ je v troskách

 Jan Hamáček a Andrej Babiš odcházejí ze schůzky s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech


Přitom premiér byl v koutě. I kdyby po odchodu ČSSD udržel vládu, musel by se spoléhat na pár přeběhlíků a zásadně ustupovat Okamurovi. A možná by potřeboval i jeho otevřenou podporu. A to je jediná možná situace, v níž by část jeho poslanců mohla začít pochybovat o své loajalitě k Šéfovi.

Nějaké předvolební štěpení Babiš fakt ve své partaji nepotřebuje a pro budoucí podobu politické scény to mohlo mít svůj zásadní význam. I proto premiér tak rychle pohřbil Šmardu, kterého sám Zemanovi původně trochu naivně navrhl a nasadil si tak šaškovské rolničky. Ale Hamáček je kámoš a nenechal ho v tom samotného.

Čtěte další texty Pavla Párala

Ohodnoťte tento článek
Diskuze