Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Vypalování pralesa v Brazílii, ilustrační foto
Vypalování pralesa v Brazílii, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Za 50 let stoupl počet zákonů o životním prostředí 38krát. Výsledek není vidět

30. ledna, 14:24  -  František Novák
Vypalování pralesa v Brazílii, ilustrační foto
Vypalování pralesa v Brazílii, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
30. ledna, 14:24

Od roku 1972 stoupl počet zákonů o ochraně životního prostředí 38krát. K tomuto zjištění dospěla zpráva Organizace spojených národů (OSN). V roce 1972 měly obecnou legislativu na ochranu životního prostředí jen tři státy, v roce 2017 to bylo 176 zemí světa. Problém je ve vymahatelnosti těchto zákonů. I přes bující ekologickou legislativou nedochází ke zlepšování ochrany životního prostředí.

Jednotlivé státy se v posledních pěti dekádádch činily v přijímání legislativy, která má chránit životní prostředí. Počet zákonů se od roku 1972 zvýšil 38krát. Před necelými 50 lety měly obecný legislativní rámec o ochraně přírody jen tři státy. Norsko, Švédsko a Spojené státy. V roce 2017 to už bylo 176 zemí. Právo na čisté životní prostředí má v ústavě dále zakotveno 150 států. Přesto se chránit přírodu a životní prostředí nedaří, upozornila zpráva Organizace spojených národů.

Jen malá část z těchto opatření je právně vymáhána. „Je to skutečně něco, co mají země společné. Máme velké množství legislativy o ochraně životního prostředí,“ prohlásil Carl Bruch, šéf mezinárodních programů z washingtonské neziskové organizace Enviromental Law Insitute, jenž se na zprávě podílel. Implementace ale vázne a proto také ochrana přírody a klimatu se nezlepšuje.

Od roku 1972 bylo uzavřeno 1 100 dohod o ochraně životního prostředí, přesto se lidstvo musí potýkat s následky klimatických změn, znečištění ovzduší a vymírání živočišných druhů. V mnoha zemích existují vládní agentury pro ochranu životního prostředí, nemají ale pravomoc ekologické zákony vymáhat. Například podávat trestní oznámení na subjekty, které legislativu porušují, ukládat sankce nebo vyžadovat nápravu.