Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Dým z výroby dřevotřísek, ilustrační foto
Dým z výroby dřevotřísek, ilustrační foto
Autor: Archiv MF

Česko snižuje emise pomalu. Tempo by mělo být sedmkrát vyšší, burcují ekologové

24. ledna, 15:51 - čtk, red
Dým z výroby dřevotřísek, ilustrační foto
Dým z výroby dřevotřísek, ilustrační foto
Autor: Archiv MF
24. ledna, 15:51

Česká republika by měla sedmkrát rychleji snižovat znečištění ovzduší než dosud. Uvedly to organizace Hnutí Duha, Frank Bold, Greenpeace, Zelený kruh a Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podle Aktualizace národního programu snižování emisí České republiky 2019 vydané ministerstvem životního prostředí se od roku 2005 do 2016 snížil podíl většiny znečištujících látek. Podle ekologů je ale tempo příliš pomalé.

Z programu snižování emisí vyplývá, že nejvíce v ovzduší ubylo oxidu siřičitého o 45 procent a oxidu dusíku o 39 procent. „Za dalších 11 let musíme snížit emise o 22 tisíc tun, abychom dosáhli cíle pro rok 2030 a dostatečně chránili zdraví,“ uvedli ekologové.

Největšími zdroji znečištění jsou podle programu domácnosti, které používají kotle a kamna na uhlí a dřevo. Druhým největším zdrojem je veřejná energetika a výroba tepla.

Pro zrychlení tempa snižování znečištění ekologové navrhují pokračování kotlíkových dotací i pro nízkopříjmové domácnosti. Tím se zabývá třetí vlna kotlíkových dotací od ministerstva životního prostředí. Domácnostem s nízkými příjmy poskytne úvěr před výměnou kotle. Dotace nebude možné využít na kotle umožňující spalování uhlí. Podporována budou zařízení na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle.