Vystrčil: Čína nebude Česku cokoliv diktovat. Cesta na Tchaj-wan je reálnější - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vystrčil: Čína nebude Česku cokoliv diktovat. Cesta na Tchaj-wan je reálnější

ČTK,
Vystrčil: Čína nebude Česku cokoliv diktovat. Cesta na Tchaj-wan je reálnější
Zdroj: ČTK/Šimánek Vít

Pokud bude Čína diktovat České republice a Senátu, co mají dělat, cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan se stává reálnější. Vystrčil to řekl novinářům po úterní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu podle něj trvá na tom, že mise na Tchaj-wan by Česku a jeho ekonomice neprospěla. Pražský hrad zveřejnil pouze informaci, že se schůzka Zemana a Vystrčila konala, a dodal, že setkání nyní blíže komentovat nebude.

„Moje cesta na Tchaj-wan se stává stále reálnější a reálnější. Není možné nadále snášet to, že budeme přistupovat na to, že budeme něčím lokajem,“ prohlásil předseda Senátu. Pokud nátlak Číny bude trvat, povede podle Vystrčila jen ke zhoršení vzájemných vztahů. „Raději bych přivítal nějakou rozumnou možnost domluvy, ale tady se zdá, že to není možné,“ řekl předseda Senátu novinářům.

Jako příklad pokračujícího nátlaku Vystrčil uvedl to, že čínské velvyslanectví v Praze vyjádřilo nelibost nad jeho poděkováním za dar tchajwanských zdravotnických roušek. Vystrčil také uvedl, že rada čínské ambasády telefonicky varoval před tím, aby blahopřál nové tchajwanské prezidentce ke zvolení do funkce. Prý by to nebylo dobré a poškodilo by to čínsko-české vztahy, řekl předseda Senátu. V reakci na to dnes veřejně vyjádřil potěšení nad tím, že Tchaj-wan má demokraticky zvolenou prezidentku. „A jsem rád, že je demokratickou zemí,“ dodal.

Cesta na Tchaj-wan by se podle Vystrčila mohla uskutečnit, až to situace kolem šíření koronaviru umožní. Bude potřeba také zjistit, zda trvá zájem podnikatelů misi uskutečnit.

Měl by podle vás předseda Senátu Miloš Vystrčil uskutečnit avizovanou cestu na Tchaj-wan?

Zeman podle Vystrčila považuje misi na Tchaj-wan za „krok, který není dobrý pro Českou republiku“. Obává se ekonomických důsledků. Problém je podle předsedy Senátu na straně Číny, „která prostě není schopna a ochotna jakýmkoli způsobem uznat, že se nechovala k České republice správně“.

Čínské výhrůžky

Vystrčil uvedl, že Čína ve stanovisku své ambasády k cestě na Tchaj-wan vyhrožovala českým podnikatelům i jeho předchůdci Jaroslavu Kuberovi (ODS) a že se vměšovala do vnitřních záležitostí České republiky. „Nemůže čekat nic jiného, než že my se ohradíme. Komu toto není jasné a chce z někoho mít lokaje, tak to nemůže dobře dopadnout. To my přece nemůžeme připustit,“ řekl Vystrčil. Podle něj to nelze připustit ani za cenu nějakých ztrát a problémů. „Hodnoty, které tím bráníme, jsou vyšší,“ dodal.

Čínské velvyslanectví v lednu varovalo Kuberu před cestou na Tchaj-wan. Kubera dopis dostal během lednového setkání se Zemanem a předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) na Hradě. Dokument prezidentská kancelář podpořila dvěma přípisy. Zhruba o týden později Kubera náhle zemřel na infarkt. Bylo to několik dní poté, co navštívil i čínské velvyslanectví. Dokument z čínské ambasády byl nalezen v Kuberově pozůstalosti. O okolnostech vzniku dopisu a jeho předání dnes Vystrčil se Zemanem rovněž jednal, ale také bez dosažení shody.

Vystrčil: Čína nebude Česku cokoliv diktovat. Cesta na Tchaj-wan je reálnější
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze