Výběr nového šéfa ERÚ se zadrhl. Ministerstvo průmyslu váhá mezi dvěma kandidáty - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Výběr nového šéfa ERÚ se zadrhl. Ministerstvo průmyslu váhá mezi dvěma kandidáty

,
Výběr nového šéfa ERÚ se zadrhl. Ministerstvo průmyslu váhá mezi dvěma kandidáty
Zdroj: Jan Rasch/Euro

Déle než čtyři měsíce zůstává neobsazen post člena a předsedy Rady Energetického regulačního úřadu. Podle zdrojů webu Euro.cz se v únorovém výběrovém řízení nejlépe umístil dlouholetý ředitel odboru elektroenergetiky na ministerstvu průmyslu Ladislav Havel, ale náměstek René Neděla prosazuje jiného kandidáta – právníka Antonína Špirudu.

Jméno Antonín Špiruda je zatím širší veřejnosti prakticky neznámé. Tento absolvent Masarykovy univerzity v Brně v minulých letech zastával pozici vedoucího oddělení legislativně právního na Energetickém regulačním úřadě (ERÚ). Právě z té doby se zná s René Nedělou, bývalým ředitelem sekce regulace na stejném úřadě, který se stal náměstkem ministryně průmyslu a obchodu pro oblast energetiky v září loňského roku. Současně má Špiruda blízko ke kontroverznímu členu Rady ERÚ Vladimíru Vlkovi, o jehož kauzách web Euro.cz opakovaně informoval.

Zdroje webu Euro.cz dodávají, že Špirudovu kandidaturu v zákulisí podporuje vlivná podnikatelská skupina EPH. „Ministryně průmyslu Marta Nováková chtěla jmenovat Havla, papír už byl i připraven, ale ona se boji cokoliv už udělat, tak vyčkává. Mezitím EPH a Neděla tlačí Špirudu,“ popsal situaci na ministerstvu dobře informovaný zdroj z prostředí energetiky. Ministerstvo průmyslu na zaslané dotazy v požadovaném termínu neodpovědělo.

Měla by Marta Nováková odejít z postu ministryně?

ERÚ rozhoduje o regulované složce cen elektřiny a zemního plynu, hlídá ceny tepla i dodržování férových pravidel na energetickém trhu. Jak web Euro.cz uvedl v polovině února, souboj o křeslo ve vedení úřadu je o to zajímavější, že nový člen by se měl stát současně i předsedou rady. Další místo v radě se uvolní na konci července, kdy skončí mandát Jana Pokorného.

Jedno z pěti míst v Radě ERÚ se uvolnilo na konci listopadu po rezignaci Vratislava Košťála. Ten reagoval na napjaté vztahy v radě, kdy proti sobě stojí dva znepřátelené tábory s různými názory na směřování energetiky. Předmětem sporu se stalo například zvýšení dotací pro teplárny za kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.

Rada ERÚ je poměrně nový orgán, úřad vede od srpna roku 2017. Jeho vznik byl mimo jiné reakci na poměry, které na ERÚ panovaly za bývalé předsedkyně Aleny Vitáskové v letech 2011 až 2017. Z personálního rozkladu a poklesu odborné úrovně z éry Vitáskové se úřad dodnes nevzpamatoval. Navzdory prvotnímu očekávání se však fungování úřadu nezlepšilo ani po zavedení kolektivního pětičlenného vedení.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze