Vláda vybere nového šéfa ERÚ. Největší šance má úředník Ladislav Havel - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Vláda vybere nového šéfa ERÚ. Největší šance má úředník Ladislav Havel

,
Vláda vybere nového šéfa ERÚ. Největší šance má úředník Ladislav Havel
Zdroj: Profimedia.cz

Dnes pohovory u ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové, příští nebo následující pondělí jmenování vládou. Ministři vlády Andreje Babiše by měli v nejbližší době obsadit volné místo v Radě Energetického regulačního úřadu. Největší šance – aspoň podle zdrojů webu Euro.cz – má mezi 14 přihlášenými kandidáty dlouholetý vedoucí odboru elektroenergetiky na ministerstvu průmyslu Ladislav Havel.

Souboj o křeslo ve vedení úřadu, který rozhoduje o regulované složce cen elektřiny a zemního plynu, hlídá ceny tepla či dodržování pravidel na energetickém trhu, je o to zajímavější, že nový člen by se má stát taktéž předsedou rady. Nikdo ze současné čtveřice se pro tuto funkci nehodí; buď o ni nestojí, nebo se jemně řečeno netěší zrovna dobré pověsti; pravidelní čtenáři webu Euro.cz jistě budou znát četné kauzy radního Vladimíra Vlka.

Jedno z pěti míst v Radě ERÚ se uvolnilo na konci listopadu po rezignaci Vratislava Košťála. Ten reagoval na napjaté vztahy v radě, kdy proti sobě stojí dva znepřátelené tábory s různými názory na směřování energetiky. Předmětem sporu se stalo například zvýšení dotací pro teplárny za kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.


Přečtěte si komentář: Odvolávám, co jsem odvolal. Přístup státu k ERÚ připomíná senilního panovníka

 Jan Brož


Výběr nového člena nejvyššího vedení ERÚ vyvolává mediální pozornost i v souvislosti s kandidaturou 72letého právníka Mariána Čalfy, premiéra první a druhé porevoluční vlády z let 1989 až 1992. Nyní se pohybuje v prostředí energetiky, zasedá například ve statutárních orgánech Pražské energetiky a Plzeňské teplárenské. Informaci o jeho kandidatuře v úterý přinesly Lidové noviny, avšak Čalfa svůj zájem o funkci popírá. Podle informací webu Euro.cz jeho jméno na seznamu uchazečů uvedeno je.

Na seznamu lze nalézt i jména, která v oboru energetiky vyvolávají větší či menší zděšení. Příkladem může být bývalý místopředseda regulačního úřadu Ivan Noveský, za kterým se táhne řada kauz z dob předchozího působení ve státní správě. Noveský má navíc úzké vazby na bývalou předsedkyni ERÚ Alenu Vitáskovou, která úřad vedla v letech 2011 až 2017. Z personálního rozkladu a poklesu odborné úrovně z éry Vitáskové se úřad dodnes nevzpamatoval.

Dále čtěte:

Teplárenství volá SOS. Lidé stále více uvažují o odpojení od sítě

Konec levné elektřiny. České spotřebitele čeká největší zdražení v této dekádě

Regulační úřad otočil: česko-rakouský plynovod dostal šanci

Bývalý šéf rady ERÚ Outrata stáhl žalobu na vládu. Bránil se v ní svému odvolání

Ohodnoťte tento článek
Diskuze