Účet za státní slevy na dopravu stoupá. V září se vyšplhal na rekordních 578 milionů korun - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Účet za státní slevy na dopravu stoupá. V září se vyšplhal na rekordních 578 milionů korun

, čtk,
Účet za státní slevy na dopravu stoupá. V září se vyšplhal na rekordních 578 milionů korun
Zdroj: Profimedia.cz

Účet za státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce byl v září rekordně vysoký, stát dopravcům vyplatil více než 578 milionů korun. Proti loňskému září je to o 115 milionů korun více. Podle úřadu je navýšení ovlivněno začátkem školního roku.

Stát poskytuje pro žáky a studenty do 26 let a seniory nad 65 let slevu na jízdném ve veřejné dopravě ve výši 75 procent. Za první rok fungování slev, tedy od loňského září do srpna letošního roku, stát dopravcům vyplatil téměř 5,6 miliardy korun.

Celková částka kompenzací za letošní září je nejvyšší od začátku platnosti slev. Dosud byl nejnákladnějším měsícem letošní květen, kdy stát dopravcům vyplatil 527 milionů korun. Naopak nejméně stát vyplatil za červenec, a to 394 milionů korun.

Podle ministerstva dopravy je tak velké zvýšení kompenzací zřejmě zapříčiněno zejména začátkem školního roku, kdy studenti a žáci ve zvýšené míře nakupovali dlouhodobě předplacené jízdenky v rámci integrovaných dopravních systémů. „Toto se však prokáže až v dalších měsících, kdy by naopak mělo dojít v této oblasti k meziročnímu poklesu výdajů,“ podotkla Rezková. Slevy fungovaly už loni v září, tehdy však mohlo hrát roli slabší povědomí o podmínkách slev.

Souhlasíte se slevou na jízdném pro seniory a studenty?

Letošní září bylo rekordní i pro dopravce, České dráhy vyfakturovaly 252 milionů korun. Dosud si nejvíce účtovaly v květnu, a to 229 milionů korun. Z dalších dopravců v září nejvíce dostal RegioJet, bylo to 32,5 milionu korun.

Ministerstvo dopravy koncem října uvedlo, že zvažuje zafixování nejvyšších cen jízdenek na železnici, z nichž se sleva vypočítává. Důvodem je, že někteří dopravci zvyšují cenu na výrazně vyšší částky, než je obvyklé a podle premiéra Andreje Babiše (ANO) poskytování slev zneužívají. Limity by měly začít platit od začátku příštího roku.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Kompenzace jízdného za září 2019 (v korunách)
Autobusy
ČSAD VSETÍN, a.s. 18 646 813
STUDENT AGENCY, s.r.o. 14 662 215
ARRIVA VÝCHODNÍ ČECHY, a.s. 12 824 207
ARRIVA STŘEDNÍ ČECHY s.r.o. 12 275 102
ČSAD autobusy Plzeň a.s. 11 561 842
Vlaky
ČD, a.s. 252 272 776
RegioJet a.s. 32 627 297
LEO Express a.s. 12 932 209
GW Train Regio a.s. 2 670 421
ARRIVA Vlaky s.r.o. 984 204

Čtěte také:

Černý březen: česká železnice si připsala smutný rekord

Unaveni vlakem. České dráhy se na začátku roku potýkají s častými nehodami

České dráhy zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Slibují ale více spojů

Tendr za šest miliard. České dráhy koupí 50 elektrických vlaků

Stát zastropuje slevy v dopravě. Někteří dopravci jízdné předražují, tvrdí Schillerová