Česko je na hraně ústavní krize, říká Hamáček. S Babišem zamíří v úterý za Zemanem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česko je na hraně ústavní krize, říká Hamáček. S Babišem zamíří v úterý za Zemanem

, čtk,
Česko je na hraně ústavní krize, říká Hamáček. S Babišem zamíří v úterý za Zemanem
Zdroj: čtk

Česko se dostalo na hranu ústavní krize, řekl vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček. Reagoval tak na postoj prezidenta Miloše Zemana, který se brání žádosti o výměnu v čele ministerstva kultury. Premiér Andrej Babiš a Hamáček se se Zemanem mají sejít příští úterý v Lánech.

„Česká republika se dostala na hranu ústavní krize,“ prohlásil ve čtvrtek Hamáček v souvislosti se čtvrtečním Zemanovým oznámením. Prezident uvedl, že odmítá ultimáta, a že tedy Antonína Staňka (ČSSD) do konce června nenahradí Michalem Šmardou, jak ČSSD požaduje.

„Ústava hovoří o tom, že pokud předseda vlády navrhne ministra k odvolání, tak prezident této žádosti vyhoví,“ uvedl Hamáček ve čtvrtek. Po pátečním jednání s Babišem řekl, že počká na neděli a poté se rozhodne, zda svolá jednání předsednictva sociální demokracie.

Je podle vás správné, že Zeman nepřijal Staňkovu demisi?

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že schůzka Zemana s Babišem a Hamáčkem proběhne v úterý od 17 hodin v Lánech. O týden později, v pátek 12. července, má Zeman podle mluvčího v plánu setkat se s Hamáčkem a ministrem kultury Antonínem Staňkem.

Babiš ve čtvrtek uvedl, že kvůli Zemanovu postoji k výměně ministra kultury nevidí důvod, proč na prezidenta podávat kompetenční žalobu, jak chtěla ČSSD.

Hamáček k obsahu své čtvrteční podvečerní schůzky se Zemanem uvedl, že „pan prezident hovořil o tom, jak on vidí celou tu situaci“. „Byla to výměna názorů, já tu diskusi naši nechci dál komentovat, ale myslím, si, že to moje úvodní vyjádření celkem popisuje situaci,“ dodal šéf ČSSD.

Zeman odmítl ultimáta ohledně výměny ministra kultury. Navrhl prý Hamáčkovi i Staňkovi setkání v půli července po své dovolené. Chtěl by sehrát roli mírotvůrce a oba politiky ČSSD usmířit. Šmardovi prý oznámil, že buď se stane ministrem kultury a pomůže sobě, nebo volebním manažerem ČSSD a pomůže sociální demokracii.


Premiér hledá díru. Babiš hraje o čas a objektivně ho má dost nejméně do konce letošního roku.


Sociální demokraté před týdnem podmínili setrvání v koaliční vládě s Babišovým ANO mimo jiné výměnou na ministerstvu kultury. Pohrozili i žádostí o podání kompetenční žaloby na prezidenta k Ústavnímu soudu.

Staněk rezignoval v půlce dubna po protestech, jež v kulturní obci vyvolalo jeho odvolání ředitele Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa. Na Fajta i dva bývalé ředitele MUO Soukupa a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení.

Dále čtěte:

Babiš na odvolání Staňka trvá. Nominaci Šmardy ale považuje za zvláštní

Fajt opakovaně porušoval zákon, hájí Staněk jeho odvolání

Fajt dostal nabídku na místo finančního ředitele Národní galerie. Hamáček žádá vysvětlení

Šéf národní galerie Fajt skončil. Ministr Staněk na něj podal dvě trestní oznámení

Ohodnoťte tento článek
Diskuze