Sorosova nadace začala po přesídlení fungovat v Berlíně. Má pro ni pracovat až 150 lidí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sorosova nadace začala po přesídlení fungovat v Berlíně. Má pro ni pracovat až 150 lidí

, čtk,
Sorosova nadace začala po přesídlení fungovat v Berlíně. Má pro ni pracovat až 150 lidí
Zdroj: čtk

Nadace Open Society Foundation (OSF) amerického finančníka maďarského původu George Sorose dnes zahájila po nedobrovolném přesídlení z Budapešti činnost v Berlíně. Do německé metropole se přestěhovalo 80 pracovníků nadace i se svými rodinami, řekl ředitel berlínské kanceláře OSF Goran Buldioski. Časem pro ni má pracovat 150 lidí.

„Máme radost z toho, že naše berlínská kancelář se stane společně s Londýnem, New Yorkem a Washingtonem hlavní kanceláří pro naše nadace,“ řekl Buldioski.

Osmaosmdesátiletý filantrop George Soros je rodilý Maďar židovského původu, který přežil holokaust. Ve své rodné zemi však má vlivné odpůrce. Maďarský premiér Viktor Orbán ho označil, za „nepřítele státu číslo jedna“. Miliardáře kromě jiného obvinil z organizování „masivního přistěhovalectví“ muslimů do Evropy.

Orbánova konzervativní strana s národoveckým nádechem Fidesz se pokouší potlačit občanské organizace podporované liberálním filantropem. To je i jedním z důvodů, proč Evropský parlament v září podpořil zahájení sankčního řízení s Maďarskem.


Přečtěte si více:

Souboj o Sorosovu univerzitu

 Budova Středoevropské univerzity v Budapešti


„Represivní politické klima v Maďarsku nám znemožnilo tam bezpečně a efektivně pracovat,“ poznamenal Buldioski. V Maďarsku jsou podle něj demokratické hodnoty EU vystaveny tvrdé zkoušce.

Přestěhováním budapešťské centrály do Berlína se podle Buldioského mnoho nezmění. Z německého hlavního města bude podle něj nadace i nadále podporovat v Evropě i mimo ni občanské společnosti zaměřené na posilování demokracie, právního státu i lidských a občanských práv.

Soros prostřednictvím nadační sítě Open Society Foundations podporuje projekty na ochranu lidských práv na celém světě a uděluje například stipendia studentům. Pražská pobočka OSF byla založena v roce 1992. Podle DPA Soros do svých nadací vložil už 32 miliard dolarů (asi 710 miliard korun).

Dále čtěte:

Soros věří Tesle. Nakoupil dluhopisy za tři čtvrtě miliardy

Komentář: Zaslouží si Maďaři jeden druhého?

Vesnická megalomanie i mistrovství světa. Orbán loví body sportem

Přisadil si i Obrán. Vidím v tom Sorosův rukopis, řekl k situaci na Slovensku

Ohodnoťte tento článek
Diskuze