Putinovo Rusko, epizoda čtvrtá

 Zámečník 14. ledna, 18:00  -  Miroslav Zámečník
14. ledna, 18:00

Vládne v Rusku v podstatě nepřetržitě od konce roku 1999. Putinova éra už ekonomický zázrak nevyprodukuje.

Rád čerpám data měnově-politických přehledů ruské centrální banky (CBR), protože je to svého druhu neutrální půda. Český putinofil nemůže dost dobře tvrdit, že ruská monetární autorita tiskne protiruskou propagandu, a zároveň její makroekonomické analýzy nepostrádají odbornou integritu, která je v mezinárodním srovnání na velmi slušné úrovni.

Obraz ruské ekonomiky v posledním zveřejněném přehledu potvrzuje, že se vrátila k růstu, ale ten bude za celý loňský rok někde mezi 1,7 až 2,2 procenta. Kdyby se blýskalo na světlé zítřky a hospodářství země pořád s přehledem největší na světě se nacházelo na začátku fáze oživení, dalo by se nad tím mávnout rukou. CBR ovšem zároveň říká, a není to žádný samizdat, že pokud se něco nepodnikne, tak ruská ekonomika na rychlejší růst než kolem 1,5 až dvě procenta v příštích letech nemá. Přeloženo do laicky srozumitelného jazyka: Rusko se ekonomicky zotavilo, ani sankce, ani prudký pokles cen ropy a dalších klíčových surovin je nezlomily, bylo schopné se z hluboké recese po roce 2014 dostat, ale na žádný růstový příběh bez vnějšího impulzu nemá. Vnitřní energii, jež by zvedla potenciální dynamiku HDP někam k pomalému dohánění vyspělých zemí, ruští centrální bankéři jaksi neočekávají. Počítají s číslem mezi jedním a půl a dvěma procenty.

Musíte být Japonec 21. století, abyste něco takového nazval „dynamickým“, a to ještě po čtvrtstoletí anémie, jež ovšem přišla po půlstoletí fenomenálního příběhu poválečného vzestupu. V západní Evropě se tohle tempo označuje za „solidní“, zatímco v nových členských zemích včetně Česka by komentáře hovořily o „zklamání“, a právem.

Dějiny nebyly marné

Do letošních prezidentských voleb, načasovaných na březnové výročí záboru Krymu, půjde Vladimir V. Putin již počtvrté, opět bez reálného soupeře. Vyhrál by je, i kdyby jeho existenci připustil. Vrátil přinejmenším etnickým Rusům to, co jim po pádu komunismu a rozpadu kontinentálního impéria nejvíc chybělo. Pocit, že rozval, chaos a „prichvatizacija“ nejsou to jediné, co je čeká. Když se k tomu téměř vzápětí připojila vysoká tempa růstu, poháněná otřepáním z krize roku 1998, a příznivý vítr daného komoditního cyklu, dějiny nebyly marné.

Potíž je v tom, že tandem Putin Medveděv nakonec narazil na meze svého způsobu vládnutí a ekonomický růst začal klesat z něčeho, co roztahuje všem křídla (cokoli nad šest procent), na sestupnou dráhu, i když ceny ropy byly vysoko, ještě před Krymem. Anexe Krymu a hybridní konflikt na Ukrajině na pozadí klesajícího růstu lze sotva chápat jinak než jako kalkul, do nějž však nebylo zahrnuto zhroucení cen ropy a rublu. Čistě z hlediska makroekonomické politiky se ukázalo, že ji řídí lidé o řád kompetentnější než o necelých dvacet let dříve, před rozpadem Sovětského svazu. Po roce 2014 Rusko vědělo, že se ze Západu hned tak nedočká ani financování, ani politických ústupků.

Samotný Vladimir Putin se v „makru“ podle všeho příliš neangažoval, což bylo ku prospěchu věci. To třeba turecký prezident Erdogan si počíná aktivněji. A jeho tvrzení ve stylu „vysoké úrokové sazby zvyšují inflaci“ jsou na kurzu turecké liry hned znát.

Něco vymyslet

Stabilizovat Rusko nebyl malý úkol, ale přivést je k solidnímu tempu růstu se makroekonomům, jakkoli kompetentním, nepodaří, ani kdyby se na hlavu postavili. Na to musíte změnit ochotu k investování a podnikání ve vlastní zemi.

Ruské obyvatelstvo, legendárně trpělivé a vlastenecké, samozřejmě kvituje, že se pokles reálných mezd už před rokem zastavil, ale dodnes jsou o deset procent chudší než v roce 2013. Chtělo by to něco vymyslet.

Jistěže by bylo z ruského hlediska nejlepší usmířit se se Západem, otevřít kapitálové a obchodní toky v plné rozsahu a podepřít je nějakou solidní reformou v Rusku, která by zvedla potenciální tempo růstu kamsi nad tři procenta. Ale to by znamenalo pustit Krym, což Rusko nikdy neudělá.

Druhým nejlepším řešením je využít volebního vítězství a zkusit vnitřní růstové impulzy. Bývalý ministr financí Alexej Kudrin, jejž Putin dodnes respektuje, je zastáncem důkladných strukturálních a institucionálních změn. Naopak současný ministr hospodářského rozvoje Maxim Oreškin je přes svůj věk (35) podstatně méně ambiciózní a preferuje mírné úpravy v rámci stávajících pořádků. Zkrátka žádné prudké pohyby, i kdyby se celý přínos počítal v desetinkách procenta.

Kdo to jen před Francouzskou revolucí řekl, že se starý režim dostává do opravdového nebezpečí, když se pokouší reformovat? Takový Gorbačov, ten zjevně neposlouchal, a vidíte, jak dopadl.

Putin je prý bohatší než Gates s Bezosem dohromady. Čtěte více

Dále čtěte:

Putin jde do voleb jako nezávislý. Opozici zkritizoval kvůli špatnému programu

Vměšování i z druhé strany? Podle Putina chtějí USA ovlivnit ruské prezidentské volby

Putin má na volebním kontě 400 milionů rublů. Limit naplnil za 10 dníSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak může absolvent vysoké školy přijít o titul
Komentář: Václav Klaus mladší - angry bird ODS
Kdy (ne)potřebujete stavební povolení?
Na hypotečním trhu se rozhořívá souboj o tržní podíly
Divoši v SUV z pohledu pojištění
Auta
Tramvaj je postrach zmatených řidičů. Kdy nemá přednost a…
Mobily lze na dálku sledovat i bez vědomí uživatele. Není třeba ani GPS
Škoda Kodiaq GT se ukazuje na prvních fotkách. Zatím neoficiálně
Video: Range Rover Sport SVR zajel v Goodwoodu rekord na dvou kolech
The Beast vs. Cortege: Putinova limuzína je větší, hezčí a modernější než Trumpův speciál
Technologie
Netflix má již 124 milionů předplapitelů, ale růst zpomalil
Na Androidu se více stahuje, na iOS více utrácí, ukazuje nový průzkum
Intel a Micron končí se spoluprací na vývoji pamětí 3D XPoint. Vznikne konkurence?
Kapesné? Jak nakládat s penězi by se děti měly naučit co nejdříve
Instapaper se po dvou letech odtrhl od Pinterestu. V EU stále nefunguje
Hry pro příležitostné hráče