Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Technologie ARISTON pomohou v Grónsku rozkrýt globální oteplování

Společnost Ariston zůstává věrná svému cíli přinášet pohodlí každému a oznámila úspěšné…

Jak si připomenout 100. výročí založení Československé republiky? Svatováclavským dukátem!

Právě dnes slavíme snad nejvýznamnější výročí, jaké naše republika dosud zažila. Je jím…

Zbrojaři mají pomocníka na ministerstvu obrany. Už čtvrtý rok

Firmám podává pomocnou ruku odboru průmyslové spolupráce. Jeho úkolem je, aby se české…

Putinovo Rusko, epizoda čtvrtá

 Zámečník 14. ledna, 18:00  -  Miroslav Zámečník
14. ledna, 18:00

Vládne v Rusku v podstatě nepřetržitě od konce roku 1999. Putinova éra už ekonomický zázrak nevyprodukuje.

Rád čerpám data měnově-politických přehledů ruské centrální banky (CBR), protože je to svého druhu neutrální půda. Český putinofil nemůže dost dobře tvrdit, že ruská monetární autorita tiskne protiruskou propagandu, a zároveň její makroekonomické analýzy nepostrádají odbornou integritu, která je v mezinárodním srovnání na velmi slušné úrovni.

Obraz ruské ekonomiky v posledním zveřejněném přehledu potvrzuje, že se vrátila k růstu, ale ten bude za celý loňský rok někde mezi 1,7 až 2,2 procenta. Kdyby se blýskalo na světlé zítřky a hospodářství země pořád s přehledem největší na světě se nacházelo na začátku fáze oživení, dalo by se nad tím mávnout rukou. CBR ovšem zároveň říká, a není to žádný samizdat, že pokud se něco nepodnikne, tak ruská ekonomika na rychlejší růst než kolem 1,5 až dvě procenta v příštích letech nemá. Přeloženo do laicky srozumitelného jazyka: Rusko se ekonomicky zotavilo, ani sankce, ani prudký pokles cen ropy a dalších klíčových surovin je nezlomily, bylo schopné se z hluboké recese po roce 2014 dostat, ale na žádný růstový příběh bez vnějšího impulzu nemá. Vnitřní energii, jež by zvedla potenciální dynamiku HDP někam k pomalému dohánění vyspělých zemí, ruští centrální bankéři jaksi neočekávají. Počítají s číslem mezi jedním a půl a dvěma procenty.

Musíte být Japonec 21. století, abyste něco takového nazval „dynamickým“, a to ještě po čtvrtstoletí anémie, jež ovšem přišla po půlstoletí fenomenálního příběhu poválečného vzestupu. V západní Evropě se tohle tempo označuje za „solidní“, zatímco v nových členských zemích včetně Česka by komentáře hovořily o „zklamání“, a právem.

Dějiny nebyly marné

Do letošních prezidentských voleb, načasovaných na březnové výročí záboru Krymu, půjde Vladimir V. Putin již počtvrté, opět bez reálného soupeře. Vyhrál by je, i kdyby jeho existenci připustil. Vrátil přinejmenším etnickým Rusům to, co jim po pádu komunismu a rozpadu kontinentálního impéria nejvíc chybělo. Pocit, že rozval, chaos a „prichvatizacija“ nejsou to jediné, co je čeká. Když se k tomu téměř vzápětí připojila vysoká tempa růstu, poháněná otřepáním z krize roku 1998, a příznivý vítr daného komoditního cyklu, dějiny nebyly marné.

Potíž je v tom, že tandem Putin Medveděv nakonec narazil na meze svého způsobu vládnutí a ekonomický růst začal klesat z něčeho, co roztahuje všem křídla (cokoli nad šest procent), na sestupnou dráhu, i když ceny ropy byly vysoko, ještě před Krymem. Anexe Krymu a hybridní konflikt na Ukrajině na pozadí klesajícího růstu lze sotva chápat jinak než jako kalkul, do nějž však nebylo zahrnuto zhroucení cen ropy a rublu. Čistě z hlediska makroekonomické politiky se ukázalo, že ji řídí lidé o řád kompetentnější než o necelých dvacet let dříve, před rozpadem Sovětského svazu. Po roce 2014 Rusko vědělo, že se ze Západu hned tak nedočká ani financování, ani politických ústupků.

Samotný Vladimir Putin se v „makru“ podle všeho příliš neangažoval, což bylo ku prospěchu věci. To třeba turecký prezident Erdogan si počíná aktivněji. A jeho tvrzení ve stylu „vysoké úrokové sazby zvyšují inflaci“ jsou na kurzu turecké liry hned znát.

Něco vymyslet

Stabilizovat Rusko nebyl malý úkol, ale přivést je k solidnímu tempu růstu se makroekonomům, jakkoli kompetentním, nepodaří, ani kdyby se na hlavu postavili. Na to musíte změnit ochotu k investování a podnikání ve vlastní zemi.

Ruské obyvatelstvo, legendárně trpělivé a vlastenecké, samozřejmě kvituje, že se pokles reálných mezd už před rokem zastavil, ale dodnes jsou o deset procent chudší než v roce 2013. Chtělo by to něco vymyslet.

Jistěže by bylo z ruského hlediska nejlepší usmířit se se Západem, otevřít kapitálové a obchodní toky v plné rozsahu a podepřít je nějakou solidní reformou v Rusku, která by zvedla potenciální tempo růstu kamsi nad tři procenta. Ale to by znamenalo pustit Krym, což Rusko nikdy neudělá.

Druhým nejlepším řešením je využít volebního vítězství a zkusit vnitřní růstové impulzy. Bývalý ministr financí Alexej Kudrin, jejž Putin dodnes respektuje, je zastáncem důkladných strukturálních a institucionálních změn. Naopak současný ministr hospodářského rozvoje Maxim Oreškin je přes svůj věk (35) podstatně méně ambiciózní a preferuje mírné úpravy v rámci stávajících pořádků. Zkrátka žádné prudké pohyby, i kdyby se celý přínos počítal v desetinkách procenta.

Kdo to jen před Francouzskou revolucí řekl, že se starý režim dostává do opravdového nebezpečí, když se pokouší reformovat? Takový Gorbačov, ten zjevně neposlouchal, a vidíte, jak dopadl.

Putin je prý bohatší než Gates s Bezosem dohromady. Čtěte více

Dále čtěte:

Putin jde do voleb jako nezávislý. Opozici zkritizoval kvůli špatnému programu

Vměšování i z druhé strany? Podle Putina chtějí USA ovlivnit ruské prezidentské volby

Putin má na volebním kontě 400 milionů rublů. Limit naplnil za 10 dníSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Počet hodnocení: 1 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Finance
Kdy začít nakupovat na Vánoce?
Zájem o úvěry na bydlení v září lámal rekordy
Ceny elektřiny se domácnostem prodraží až o 15 %. Kdy můžete odejít k jinému dodavateli?
Podporu z pracáku nedostanete vždy a její součástí mohou být poukázky (2)
Nové zálohy pro OSVČ v roce 2019: kolik a kdy si změnit platební příkazy?
Auta
Huawei Mate 20 Pro: nejočekávanější smartphone je plný…
Sedm chyb při předjíždění, kterými můžete i někoho zabít
Test asistovaného řízení: Žádné dnešní auto nenabízí autonomní řízení. Ani Tesla ne
Kvíz: Poznáte správně model auta podle fotografie?
Zákazníci vzali Ford GT útokem. Automobilka proto znovu začne přijímat objednávky
Technologie
GeForce GTX 1060 s pamětí GDDR5X potvrzena Nvidií. Prý je založená na čipu GP104
Cnews FM: Óda na Windows 10 October „ještě to není dokonalé“ Update [podcast]
Biostar Racing X470GT8 – vyplatí se dát šanci Biostaru? (uživatelská recenze)
Vyšly testy Core i9-9900K, i7-9700K a i5-9600K. Jaká je pájka, OC, spotřeba a výkon?
Konec čekání. Po pěti letech vychází „nový“ Winamp
Hry pro příležitostné hráče