Proti globálnímu paktu o migraci se postavilo i Slovensko. Šéf diplomacie Lajčák hrozí demisí - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Proti globálnímu paktu o migraci se postavilo i Slovensko. Šéf diplomacie Lajčák hrozí demisí

, čtk,
Proti globálnímu paktu o migraci se postavilo i Slovensko. Šéf diplomacie Lajčák hrozí demisí
Zdroj: Euro Hynek Glos

Slovenský parlament dnes usnesením odmítl globální pakt OSN o migraci. Zároveň požádal vládu premiéra Petera Pellegriniho, aby odstoupila z procesu přijímání dokumentu. Ministr zahraničí Miroslav Lajčák už dříve pohrozil, že v takovém případě podá demisi. Proti migračnímu paktu se již dříve vyslovily například Česko, Rakousko nebo Maďarsko.

Slovenská sněmovna uvedla, že migrační pakt není v souladu se stávající bezpečnostní a migrační politikou země. Šéf slovenské diplomacie Lajčák minulý týden pohrozil demisí pro případ, že země dohodu odmítne. Ve středu ministr řekl, že rozhodující pro něj bude postoj kabinetu.

Lajčáka se nezastal ani premiér Pellegrini, který již minulý týden pakt odmítl. Po dnešním hlasování sněmovny předseda slovenské vlády řekl, že rozhodnutí Národní rady vítá. Kabinet se dokumentem OSN bude podle něj zabývat příští týden. Vláda také rozhodne, zda se slovenský zástupce zúčastní prosincové mezivládní konference v Marrakéši o migračním paktu.

Co není v globálním kompaktu podle Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty:

 Co není v globálním kompaktu

Do návrhu usnesení poslanci doplnili formulaci, že Slovensko je suverénní ve věci vlastní migrační politiky a že ekonomicky motivovaná nelegální migrace je negativní a přináší i bezpečnostní rizika. Potvrdili rovněž odmítavý postoj země k povinným kvótám pro přerozdělování uprchlíků, což bylo téma, které během migrační krize rozdělilo členské státy EU.

Koaliční Slovenská národní strana (SNS), která usnesení ve sněmovně předložila, nakonec stáhla svůj pozdější návrh, aby parlament vládě také doporučil nezúčastnit se prosincové mezivládní konferenci v Marrakéši o migračním paktu. SNS navzdory tomu počítá s tím, že slovenský zástupce na konferenci nepojede. Případnou neúčast Slovenska na jednání Lajčák tento týden označil za nezodpovědný krok. Podle ministra by Slovensko mělo na konferenci přednést svůj názor.


Vyprahlý Sahel aneb Odkud přijdou

Makrooko Miroslava Zámečníka


Slovenští kritici paktu OSN tvrdí, že dokument omezuje suverenitu země v oblasti migrace, zastírá rozdíly mezi legální a nelegální migrací a je příznivě nakloněn migraci ve světě. Lajčák naopak tvrdil, že pakt není závazný, nezasahuje do kompetencí států a že téma je zneužíváno populisty, xenofoby a nacionalisty s cílem zvyšovat vlastní popularitu.

Migrační pakt byl připravován v době, kdy Lajčák zastával funkci předsedy Valného shromáždění OSN, ve které skončil letos v září.

Přečtěte si také:

Letošní karavana migrantů je jenom začátek. Do pohybu se dá 150 milionů lidí

Podělte se s námi o migranty, nebo budeme vetovat rozpočet EU, hrozí Itálie

Politický islám nemá v naší zemi místo, oznámil Kurz. Rakousko zavře sedm mešit

Migraci je třeba řešit podporou Itálie i afrických zemí, řekl Babiš. Trvá na nepřijímání uprchlíků

Macron pohrozil odpůrcům Frontexu vyhazovem ze schengenu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze