Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
Autor:

Vyprahlý Sahel aneb Odkud přijdou

 Zámečník 31. srpna 2018, 16:47  -  Miroslav Zámečník
Makrooko Miroslava Zámečníka
Makrooko Miroslava Zámečníka
31. srpna 2018, 16:47

Jestliže kdokoli mluví o Marshallově plánu pro Afriku, který by měl napomoci jejímu ekonomickému rozvoji tak, „aby lidé zůstali doma a nemigrovali do Evropy“, měl by vědět, do čeho jde.

Jedním z epicenter klimatické změny v nadcházejících desetiletích totiž bude přechodová oblast mezi Saharou a vlhčími tropickými regiony subsaharské Afriky, označovaná termínem Sahel (na mapě vyznačená oranžově). Už teď to je oblast pod obrovským migračním tlakem, takže si pojďme udělat bližší představu o tom, co bude.

Klimatologové uvádějí, že do roku 2050 by se průměrné teploty v této oblasti měly zvednout o 3 až 5 °C a do konce století až o neuvěřitelných 8 °C (přitom Sahel je proslulý neuvěřitelně vysokými teplotními průměry, zejména v dlouhých obdobích sucha, už dnes). Deště, na nichž je Sahel závislý, pak budou ještě méně pravidelné než doposud - a navíc celkové srážky poklesnou. Pokud se naplní tyto scénáře, zdejším zemědělcům se nebude dařit ani trochu: v Burkině Faso je predikován úbytek sklizně o osminu, ale v Súdánu až o polovinu.

Sahel

Podle některých studií bude s postupujícím vysycháním Sahel stále méně vhodný pro „rainfed“ zemědělství, tedy to, které je závislé na srážkách a nyní v Sahelu naprosto převládá (zavlažování je totiž drahé na počáteční kapitál a vyžaduje i pravidelnou odbornou údržbu). V zemích jako je Niger nebo Čad údajně nebude pro zhoršení podmínek možné v takovém způsobu zemědělství pokračovat vůbec.

Ještě než se tak stane, budou dále růst konflikty mezi příslušníky zdejších nomádských pasteveckých kmenů a usedlými zemědělci. Pastevci špatně vycházejí nejen s nimi (hlavně díky rostoucím tlakům daným desertifikací do té doby využitelných oblastí), ale tradičně i s úřady. Mimo jiné proto, že z definice nemohou respektovat hranice: stáda jdou za pastvou, nerespektují soukromé vlastnictví pozemků, které je v tomhle systému, závislém na vodě a na deštích, v podstatě nesmyslné a znemožňuje tak racionální hospodaření se zdroji.


Čtěte: Udržet je nad vodou. Pro bezpečnost Evropy je důležitá stabilní Afrika


A zdroj povážlivě ubývá - stavy dobytka v letech 2006 až 2016 stouply o 41 procent, ale pastvin a krmiva ve stejné době ubylo. Pastevci znají dvě formy uzavírání životních pojistek a tvorby úspor - jednou je zvětšovat svoje stáda, jež jsou cestou k vyplacení nevěsty, a druhou založení mnohodětné rodiny. Výsledkem je ohromný populační růst, jak lidí, tak jejich uchovatele hodnot (stád domácích zvířat), a katastrofální degradace přírodních zdrojů.

Tudíž nezbývá než migrace - do měst na jihu, včetně pobřeží zemí Guinejského zálivu, anebo na sever do Evropy po pašeráckých stezkách. Zejména mladí muži z pasteveckých kmenů, kteří nenacházejí prostor, jak se dostat ke zdrojům podle tradičního modelu, neváhají doplňovat příjmy pašováním lidí, někteří se radikalizují a přidávají se k muslimským fundamentalistům. Anebo se sami vydají na cestu.


Čtěte: Jak nasytit miliardy: pšenice pro Afriku roste i ve 40 stupních


V Sahelu žilo v roce 1950 asi 30 milionů lidí, dnes nějakých 140 milionů, a pokud věříte populačním projekcím (průměrná plodnost v desítce sahelských zemí od Senegalu na západě po Eritreu na východě činí 4,1 až 7,6 dětí na rodinu, populační růst se pak pohybuje v rozmezí 2,4 až skoro 4 procenta), podle spodních odhadů by jich v roce 2050 mělo žít nejméně 330 milionů.

Za stávajících podmínek je to samozřejmě nereálné, pokud se tedy něco dramaticky nezmění k lepšímu, což asi nelze předpokládat - region totiž už dnes vyčerpává všechny možné zdroje.

Klíčový se pak zdá být Niger - nejchudší země na světě, ale i země s nejvyšší porodností a také křižovatka migračních cest. Podle populačních projekcí OSN by měl mít koncem století přes 200 milionů lidí - samozřejmě, že k tomu nedojde, protože jich neuživí ani čtvrtinu. Ale více obyvatel bude mít každopádně. Kam půjdou?

Pro ty, kteří se chtějí dozvědět o Sahelu něco víc, včetně toho, co se dá (a nedá) dělat, přikládám pár odkazů:

https://www.prb.org/sahel-demographics/ https://www.un.org/africarenewal/ https://www.theguardian.com/global-development/2014/oct/22/population-growth-outpaces-food-sahel-study https://medium.com/@OECD/herders-vs-farmers-resolving-deadly-conflict-in-the-sahel-and-west-africa-e096702b5055 https://openknowledge.worldbank.org/bitstream/handle/10986/24228/K8813.pdf?sequence=2 https://www.heifer.org/about-heifer/index.html

Čtěte další komentáře Miroslav Zámečníka

Dále čtěte:

Tohle je smartphone. Češi učí Afričany farmařit podle aplikace

Krev, slzy a střelný prach. V Africe probíhá 18 konfliktů a cizí vojenské základny jsou v nejméně 23 zemích


Čtěte také

 Premiér Andrej Babiš odchází z jednání předsednictva ČSSD

Babiš volá po konstruktivním řešení vládní krize. Sociální demokraty přesvědčoval deset minut

Premiér Andrej Babiš na dnešním jednání předsednictva ČSSD zdůraznil úspěšnost společného…

15. července 2019

Ředitel Letiště Praha Václav Řehoř

Víc než cigarety a voňavky. Pražské letiště investuje miliardy do zlepšení služeb pro cestující

Ročně tudy projde skoro 17 milionů lidí, ale jeden důležitý krok letiště teprve čeká. S…

15. července 2019

  Richard Brabec  a Adam Vojtěch

Brabec a Vojtěch věří, že ČSSD ve vládní koalici setrvá

Ministr životního prostředí a místopředseda hnutí ANO Richard Brabec si myslí, že…

15. července 2019

Praha  Jeded z pozemků v Leňanech, který chtěl premiér Andrej Babiš získat od Prahy a postavit na něm kanceláře pro státní úředníky

Stát si chrání pozemky v Letňanech. Část z nich bude kvůli vládní čtvrti v rezervách

Některé pozemky v pražských Letňanech, kterých se dotýká plánovaná výstavba nové vládní…

15. července 2019

 Sídlo PPF, ilustrační foto

Home Credit nabídne akcie na burze v Hongkongu. Chce získat alespoň miliardu dolarů

Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná…

15. července 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento komentář?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 24 | Průměrné hodnocení: 4.92

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
A co když mi v práci nedají dovolenou?
Jaké dotace můžete získat na tepelné čerpadlo?
Hygienické limity aneb kolik toho můžete uzvednout v práci
Jak správně napsat motivační dopis
Nejvyšší průměrnou čistou mzdu mají Švýcaři
Auta
Continental uspěl ve sporu o porušení průmyslového vzoru
Galerie: Renault připomíná 40 let přeplňovaných motorů. Prohlédněte si jeho slavné civilní i závodní modely
Navigační systém Galileo již pátý den nefunguje. Problém prý není v satelitech
Virtuální autosalon: Posaďte se s námi do Audi S7 55 TDI quattro
Ford postaví na základech elektrické Škody nejméně jeden model. K zákazníkům se dostane za čtyři roky
Hry pro příležitostné hráče