Obviněný Puigdemont se vrátil do Belgie. Dál chce bojovat za nezávislost Katalánska - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Obviněný Puigdemont se vrátil do Belgie. Dál chce bojovat za nezávislost Katalánska

, čtk,
Obviněný Puigdemont se vrátil do Belgie. Dál chce bojovat za nezávislost Katalánska
Zdroj: ČTK

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont se dnes vrátil z Německa do Belgie, kam se po útěku z vlasti uchýlil. Na tiskové konferenci v Bruselu slíbil, že bude pokračovat v boji za nezávislost Katalánska. Puigdemont ve Španělsku čelí obvinění ze vzpoury kvůli snaze odtrhnout autonomní oblast Katalánsko od království.

Letos v březnu byl Puigdemont na základě žádosti Madridu zatčen v Německu, když se vracel do Belgie z konference ve Finsku.

Německý soud ale umožnil vydat Puigdemonta do Španělska jen za zpronevěru veřejných peněz, nikoli za vzpouru. V reakci na to soudce španělského nejvyššího soudu Pablo Llarena zrušil eurozatykače na uprchlé katalánské politiky včetně Puigdemonta, které dříve sám vydal. Chtěl se tak vyhnout situaci, že by Puigdemont dostal trest několik let vězení za zpronevěru, ale členové jeho bývalé vlády by mohli být odsouzeni za vzpouru. Za ni hrozí až 30 let, pokud byla ozbrojená. V jejich případě hrozí až 25 let.

Zrušení eurozatykače se týká Puigdemonta, jeho exministrů Antonia Comína, Lluise Puige, Meritxell Serretové, Clary Ponsatíové a separatistické političky Marty Roviraové. Comín, Puig a Serretová jsou v Belgii, Ponsatíová ve Skotsku a Roviraová ve Švýcarsku. Dotyčným stále hrozí zatčení ve Španělsku, jinak ale mohou cestovat, kam chtějí.

Čtěte také:

Španělský soudce zrušil eurozatykače na katalánské politiky

Komentář: Vzkaz z Barcelony

Katalánsko má novou vládu. Přímá správa Madridu po sedmi měsících končí

Baskická ETA oznámila rozpuštění. O nezávislost bojovala téměř šedesát let


Ohodnoťte tento článek
Diskuze