O dluhopisy Agrofertu pro Babiše se zajímá policie - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

O dluhopisy Agrofertu pro Babiše se zajímá policie

, čtk,
O dluhopisy Agrofertu pro Babiše se zajímá policie
Zdroj: ČTK

O nákup nedaněných korunových dluhopisů společnosti Agrofert, kvůli nimž čelí kritice vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO), se kromě finančního úřadu zajímá také policie.

Informaci uvedl týdeník Respekt s tím, že mu to ministr financí potvrdil. Babiš akci policie přičítá ministru vnitra Milanu Chovancovi (ČSSD). „Mě vyšetřuje Chovancova policie všude,“ sdělil Respektu Babiš. „Říkal jsem Chovancovi na vládě, nechť si otevře speciální oddělení na stíhání Andreje Babiše a jeho Generální inspekce bezpečnostních sborů to bude vděčně dozorovat.“

Policie případ nechtěla komentovat. „Náš útvar nebude k vašemu dotazu poskytovat žádné informace,“ řekl týdeníku mluvčí Národní centrály pro boj s organizovaným zločinem Jaroslav Ibehej.

Chovanec se proti Babišovu obvinění z toho, že ovlivňuje policejní vyšetřování, ohradil. „Pokud pan Babiš vidí za kroky nezávislé policie politickou objednávku, pak to jen ilustruje, jakým způsobem uvažuje a řídí ministerstvo financí a Finanční správu,“ napsal ministr vnitra na twitteru.

Odpoledne Babiš novinářům k zásahu policie a finančního úřadu v Agrofertu pouze uvedl, že by se měli všichni zklidnit a nechat nezávislé orgány šetřit. „Jsou to nezávislé orgány. Doufejme, že je pan Chovanec nebude ovlivňovat,“ podotkl s tím, že má podezření, že Chovanec proti němu zneužívá rozvědku.

Specializovaný finanční úřad si vyžádal od společnosti Agrofert podklady k veškerým dluhopisům, které firma vydala, řekl v neděli mluvčí podniku Karel Hanzelka. Prověřuje tak i jednokorunové dluhopisy nepodléhající zdanění, které od firmy za 1,5 miliardy korun koupil Babiš, který byl do letošního února vlastníkem Agrofertu.

Babiš čelí podezření z daňových úniků, obvinění odmítá a záležitost pokládá za organizovanou kampaň proti své osobě. Vysvětlení, které poslal Sněmovně, pokládá pravicová opozice i zástupci vládní ČSSD za nedostatečné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že své rozhodnutí ohledně Babišova pokračování ve vládě založí na tom, aby bylo prospěšné pro stát i občany. Předpokládá, že se k Babišovu dopisu a a jeho možnému odvolání vyjádří v úterý.
¨
Čtěte dále:

Skončí Babiš? Sobotka mu dal ultimátum

Babiš: Sobotka mě chce odvolat a zlikvidovat

 Andrej Babiš a Bohuslav Sobotka


Ohodnoťte tento článek
Diskuze