Škrty v neziskovkách potvrzeny: mají dostat o 586 milionů méně - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Škrty v neziskovkách potvrzeny: mají dostat o 586 milionů méně

, čtk,
Škrty v neziskovkách potvrzeny: mají dostat o 586 milionů méně
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V návrhu rozpočtu na příští rok klesla suma určená neziskovým organizacím o 586 milionů korun oproti původnímu plánu. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že vláda ale bude o jejich požadavcích ještě jednat. Výrazně klesat mají peníze neziskovým organizacím vázaným na ministerstvo školství, s růstem počítá ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Je to nárůst od roku 2018 asi o 800 milionů, takže jednotlivé resorty mají plusy nebo minusy,“ uvedl Babiš. Na zasedání příští úterý chce s ministry velice podrobně probrat plány tam, kde mají výdaje rozpočtu růst.

Ve zdravotnictví mají být výdaje na neziskový sektor nižší o 70 milionů korun, školství, kam spadá i podpora sportu, o 448 milionů. „Ministerstvo práce a sociálních věcí navyšuje o 98 milionů, úřad vlády snižuje o 65 milionů, samozřejmě povedeme k tomu debatu s jednotlivými ministry, hlavně mě zajímá navýšení, bude to ještě téma,“ uvedl premiér.

Neziskové organizace kritizovaly výrok ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ze začátku srpna, že by z 14 miliard korun ročních dotací pro neziskové organizace ráda ušetřila tři miliardy. Po vlně kritiky, která směřovala i na premiéra, Babiš uvedl, že vláda bude postupovat podle analýzy, kterou nechal vypracovat.


Miliony pro černé duše. Dotace na sport putují hlavně fotbalistům a hokejistům

 Ilustrační foto


Podle rozboru financování, který si nechává každý rok vypracovat vláda, největší část dotací pro neziskové organizace putuje do podpory sportu. V roce 2016 to byla víc než třetina z rozdělované sumy 17,89 miliardy korun. Zhruba 30 procent částky se pak využilo na sociální věci a na zaměstnanost.

Tři pětiny celkové sumy poskytl předloni stát, víc než pětinu obce a kolem 16 procent kraje. Zbytek byl od státních fondů a agentur. Na sport samosprávy dávají výrazně víc než do podpory sociálních věcí. Do nich putovala zhruba pětina obecních a krajských dotací, na sport víc než dvě pětiny.

Registraci mělo 122 tisíc nadací, spolků, zájmových sdružení, církevních společností, vzdělávacích institucí a ústavů. Stát v roce 2016 podpořil projekty 6941 organizací, tedy necelých šesti procent.

Přečtěte si také:

Do růstu platů by mělo jít průměrně o 8 procent víc. Původně se počítalo s šesti procenty

Babiš není s čerpáním evropských dotací spokojen. Česko zatím využilo 13 procent

Péče o sokolovny je naše poslání, říká starostka Sokola Moučková

Sokol musí odmítat zájemce o členství. Chybí mu trenéři i peníze na provoz


Ohodnoťte tento článek
Diskuze