„Léčba“ homosexuality: německý ministr chce zakázat pochybnou praxi - Euro.cz

Přihlášení

„Léčba“ homosexuality: německý ministr chce zakázat pochybnou praxi

,
„Léčba“ homosexuality: německý ministr chce zakázat pochybnou praxi
Zdroj: Profimedia.cz

Ministr zdravotnictví Jens Spahn chce zakázat v Německu psychoterapii, která údajně vyléčí homosexualitu. Podle expertů může tato takzvaná konverze trvale poškodit zdraví.

Psychoterapie má údajně pomoci vyléčit osoby z homosexuality. Jedná se o takzvanou konverzi. V Německu vznikla petice, kterou podepsalo 80 tisíc lidí, aby byla tato „léčba“ zakázána. Do centra pozornosti se dostala po uvedení životopisného filmu Boy Erased z konce minulého roku, který popisuje příběh amerického chlapce, kterého jeho otec, baptistický kněz, pošle do tábora, kde má dojít k jeho převýchově.

Téma takzvané konverze zpracovává film Boy Erased z roku 2018:

Ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU), který se hlásí ke své homosexualitě, tvrdí, že je třeba takové terapie v Německu zakázat. Protože homosexualita není nemoc, nelze ji tedy léčit, tvrdí.

Odborná sdružení psychoterapeutů a psychiatrů již delší dobu upozorňují na to, že jsou takové terapie, jež podporují zejména lidé z náboženských kruhů, nebezpečné pro zdraví. Spahn delší dobu jejich zákaz odmítal, nyní ale změnil názor.

Ministerstvo si chce nechat vypracovat studii, která bude hodnotit zákaz terapií homosexuálů na Maltě a v Austrálii. „Můžete si být jisti, že to je priorita pro celé ministerstvo,“ zdůraznil Spahn.

V Německu terapie nabízejí většinou instituce, které mají blízko k evangelické církvi. Příznivci konverze argumentují tím, že terapie posiluje přirozenou (tedy heterosexuální) sexualitu jejich klientů. A zbavují je „nežádoucích“ homosexuálních pocitů.

Měla by být léčba homosexuality zakázána?

Jedním z nich je například německý institut pro mládež a společnost. V roce 2016 byla dokonce tato terapie účtována v šesti stovkách případů zdravotním pojišťovnám. Zákaz podporuje německá komunita homosexuálů a lesbiček.

Ve Spojených státech jsou „léčebné terapie“ homosexuálů velkým byznysem. V patnácti státech USA jsou ale zakázány. Nyní v Utahu místní zákonodárci chtějí tyto terapie rovněž zakázat, protože vedly k nárůstu sebevražd mladých lidí. Proti jsou členové mormonské církve.

Dále čtěte:

Proti ruské homofobii: gayům a lesbám mají pomoct youtubeři

Pansexuál, sapiosexuál, ekosexuál. Co je za boomem pohlavních identit?

 Třetí pohlaví, ilustrační foto

Diskuze