Vykořisťování, dětská práce, prostituce: ve světě otročí 40 milionů lidí, v Česku 30 tisíc - Euro.cz

Přihlášení

Vykořisťování, dětská práce, prostituce: ve světě otročí 40 milionů lidí, v Česku 30 tisíc

,
Vykořisťování, dětská práce, prostituce: ve světě otročí 40 milionů lidí, v Česku 30 tisíc
Zdroj: Profimedia.cz

Mezinárodní den proti otroctví vyhlásila Velká Británie v roce 2010. Připadá na 18. října. Má upozorňovat na vykořisťování lidí, dětskou práci a sexuální otroctví na celém světě. Podle žebříčku Global Slavery Index se novodobé vykořisťování lidí týká i České republiky. Novým formám otroctví je vystaveno 31 tisíc obyvatel Česka.

I když obchod s otroky, kteří se dováželi z Afriky do Ameriky a podílely se na něm i evropské země (zejména Portugalsko, Španělsko, Británie, Francie a Nizozemsko), skončil před více než více než dvěma stovkami let, v novodobé formě přetrvává dodnes.

Britský parlament v roce 2010 vyhlásil 18. říjen Dnem boje proti otroctví. Má připomínat, že na světě jsou miliony lidí nuceny pracovat v nevyhovujících podmínkách, existuje obchod „s bílým masem“, dětská práce, nucená prostituce.

Žebříček Global Slavery Index 2018 uvádí, že na celém světě v pasti nucené práce uvízlo 41 milionů lidí. Ze 71 procent se jedná o ženy.

Nejvíce to je v Severní Koreji, kde „otročí“ 2,6 milionu lidí, což je 105 lidí na tisíc obyvatel. Na dalších místech jsou Eritrea, Středoafrická republika, Afghánistán. Tento fenomén se ale týká i Česka.

Podle žebříčku, který sestavuje australská organizace Walk Free Foundation, žije v ČR 31 tisíc lidí, kteří spadají do kategorie novodobého otroctví. Znamená to 2,88 na tisíc obyvatel. Česká republika se v rámci tohoto ukazatele řadí na 108. místo v pořadí 167 zemí. Nejméně lidí žije v otroctví v Japonsku a Kanadě.

Kde se otročí nejvíce: stavebnictví, úklidové práce, nehtová studia

Ve vyspělých zemích, jako je Velká Británie, se zneužívání lidské práce týká zejména oborů stavebnictví, zemědělství, hotelnictví. Lidé jsou zneužíváni pro práci při uklízení domů, umývání aut, v nehtových studiích. Problém je zejména v tom, že většina případů zneužívání lidí nebo dětské práce se nedostane k policii.

Ve Velké Británii byl loni odhalen vietnamský gang, který zneužíval ženy na práci v nehtových studiích. Letos v dubnu britský soud odsoudil členy slovenského gangu kvůli zotročování lidí. Obchodovali s lidmi ze Slovenska a Česka. Oběti držel gang v zajetí, peníze za práci, kterou vykonávali přes pracovní agentury, jim odebíral. Využíval zoufalé finanční situace těchto lidí a také toho, že neuměli anglicky.

V květnu britská policie zadržela členy českého gangu v hrabství Kent. Obchodovali s lidmi z ČR a Slovenska.

Andrew Wallis z britské charitativní organizace Unseen, která bojuje proti novodobé otrocké práci, zdůraznil, že by si lidé měli klást otázku v případě, že dostanou nabídku vykonání nějaké práce za extrémně nízkou cenu, placení probíhá hotově a pracovníci neovládají angličtinu.

Jako příklad uvedl ruční umytí auta za cenu méně než dvacet liber (600 korun), která je ve Spojeném království běžnou částkou za tuto práci. V Británii jsou podle policejních údajů nejčastějšími oběťmi otrocké práce Albánci, Číňané a Vietnamci.

Dále čtěte:

Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X

Jako otroci. Německá jatka vykořisťují pracovníky z Východu

ilustrační foto

Diskuze