Konec patu. Zástupci KLDR a USA ve Švédsku obnovili jaderné rozhovory - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Konec patu. Zástupci KLDR a USA ve Švédsku obnovili jaderné rozhovory

, čtk,

Představitelé Severní Koreje a Spojených států dnes ve švédské metropoli Stockholmu zahájili nové rozhovory ve snaze ukončit několikaměsíční pat ve vyjednávání o severokorejském jaderném programu. Informují o tom zpravodajské agentury Kjódó a AFP. Jde o první pracovní schůzku od červnového setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem na mezikorejské hranici, při které se oba státníci dohodli na restartu rozhovorů stagnujících od února.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo doufá, že nová jednání přinesou pokrok. „Přišli jsme se sadou nápadů, doufáme, že Severokorejci přišli s dobrým přístupem a ochotou pokusit se jít dopředu a uskutečnit to, na čem se prezident Trump a předseda Kim dohodli v Singapuru,“ řekl Pompeo při tiskové konferenci v Aténách. Odkazoval přitom na první summit z loňského června, kde se Trump s Kimem domluvili, že budou usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Ve Švédsku se dnes potkávají týmy vedené hlavními vyjednavači obou stran: Stephenem Biegunem a Kim Mjong-kilem. Dějištěm schůzky je konferenční centrum na ostrově Lidingö na okraji Stockholmu, které je přísně střežené policisty.

„Těší mě, že pracovní delegace Spojených států a KLDR jsou ve Švédsku kvůli rozhovorům,“ uvedla na twitteru šéfka švédské diplomacie Ann Lindeová. „Dialog je nutný pro dosažení denuklearizace a dojednání míru,“ dodala.

Věříte, že dojde k denuklearizaci KLDR?

Americko-severokorejské rozhovory stagnují od únorového summitu šéfa Bílého domu Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji, který skončil předčasně a bez dohody kvůli odlišným názorům Pchjongjangu a Washingtonu na odzbrojovací proces. USA žádají, aby se Severokorejci nejprve vzdali vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu.


Válka na dohled: komu slouží útoky na tankery v Ománském zálivu

 Japonský tanker Kokuka Courageous poškodila nejspíš mina, a to právě v době, kdy v Íránu jednal japonský premiér Šinzó Abe. USA z útoku obvinily Írán.


Analytici podle agentury Reuters soudí, že pro lídry obou stran sílí motivace dosáhnout dohody, což však neznamená, že po měsících napětí bude snadné nalézt společnou řeč. KLDR tento týden jen den po oznámení nových vyjednávání informovala, že provedla úspěšný test nové balistické rakety odpalované z ponorky.

Kjódó píše, že hlavní severokorejský vyjednavač před cestou do Švédska vyjádřil optimismus, přičemž mluvil o „novém signálu“ ze strany Washingtonu. Podle japonské tiskové agentury ovšem není jasné, jaký signál měl na mysli. Bývalý bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton nedávno vyjádřil názor, že severokorejský režim se nikdy dobrovolně jaderných zbraní nevzdá.

Dále čtěte:

Washington dráždí Čínu. Vyzbrojí Tchaj-wan i další spojence v Asii

Reakce na spory s Íránem: USA vyšlou na Blízký východ dalších tisíc vojáků

Írán oficiálně přestal plnit části jaderné dohody. Limity na obohacení uranu zatím dodrží

Trump vyhrocuje spor s Íránem. Pohrozil mu zničením

Ohodnoťte tento článek
Diskuze