Evropský parlament povede italský socialista Sassoli, Zahradil skončil druhý - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Evropský parlament povede italský socialista Sassoli, Zahradil skončil druhý

, čtk,
Evropský parlament povede italský socialista Sassoli, Zahradil skončil druhý
Zdroj: čtk

Evropský parlament dnes svým předsedou zvolil italského socialistického poslance Davida-Mariu Sassoliho. Na druhém místě volby předsedy skončil český konzervativec Jan Zahradil (ODS), který se ale neuchází o některý ze 14 místopředsednických postů. Místopředsedkyní se naopak chce stát česká zástupkyně v liberální frakci Dita Charanzová (ANO).

Do europarlamentu dnes navíc přijela kandidátka na předsedkyni Evropské komise Ursula von der Leyenová, kterou v úterý navrhl summit EU a která potřebuje získat podporu většiny europoslanců. Nominace německé ministryně obrany von der Leyenové je považována za překvapující, protože premiéři a prezidenti zemí EU tak svým rozhodnutím nerespektovali europarlamentem prosazovaný princip takzvaných spitzenkandidátů, tedy hlavních kandidátů, se kterými evropské politické skupiny šly do nedávných evropských voleb.

Prozatím je v Evropském parlamentu jasno o předsedovi, kterým se v druhém kole hlasování stal Sassoli. V prvním kole mu zvolení těsně uniklo, v tom dalším ho ale v tajném hlasování podpořilo 345 ze 667 hlasujících europoslanců. Druhý Zahradil získal 160 hlasů a třetí skončila německá spolupředsedkyně europarlamentní skupiny zelených Ska Kellerová se 119 hlasy.

Třiašedesátiletý politik italské Demokratické strany ve svém úvodním projevu prohlásil, že EU musí brát ohled na rozdílnost svých jednotlivých regionů. „Nejsme lepší či horší, jsme jen jiní. A měli bychom být na svou rozdílnost hrdí,“ řekl Sassoli. Za své priority pro 2,5 roku trvající volební období označil mimo jiné boj za svobodu, solidaritu či vládu práva. EU podle něho musí být připravena čelit klimatickým změnám a migraci a zároveň lépe než dosud pochopit potřeby obyvatel Evropy.


Nový šéf Evropské rady Michel: Výzvy před EU jsou zároveň příležitostmi


Zahradil označil výsledek hlasování, ve kterém skončil druhý, za úspěch vzhledem k tomu, že jeho konzervativní skupina ECR má v parlamentu jen 62 poslanců. „Podpořili mě spíše ti, kterým sedí méně federalistický pohled na evropskou integraci a také ti, kteří nebyli součástí úterní dohody mezi lidovci, socialisty a liberály,“ dodal Zahradil s tím, že patrně získal i hlasy některých lidovců.

Zahradilovi pogratuloval mimo jiné předseda ODS Petr Fiala. „Škoda, že europoslanci vybrali za předsedu EP socialistu Sassoliho místo Jana Zahradila. Přesto jsem hrdý, že lídr naší kandidátky do eurovoleb skončil nakonec v souboji o takto prestižní post v obrovské konkurenci druhý,“ napsal na twitteru Fiala.

Gratulaci Zahradilovi adresoval i šéf ČSSD Jan Hamáček, zároveň poznamenal, že jako socialista má ze zvolení Sassoliho samozřejmě radost. Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného má Sassoli jako bývalý místopředseda europarlamentu dostatek zkušeností.

Dále čtěte:

Výborná zpráva i pohrdání voliči. Nominace von der Leyenové vzbudila v Česku rozporuplné reakce

Problematické dotace. Češi evropské peníze využívají často neefektivně, shodují se analytici

Británie odejde z EU do listopadu, myslí si šéf EK Juncker

Babiš škrtá rozpočet na předsednictví EU. Výdaje chce snížit na 1,3 miliardy korun