Česko má dva místopředsedy europarlamentu. Uspěli Charanzová a Kolaja - Euro.cz

Přihlášení

Česko má dva místopředsedy europarlamentu. Uspěli Charanzová a Kolaja

, čtk,
Česko má dva místopředsedy europarlamentu. Uspěli Charanzová a Kolaja
Zdroj: čtk

Česko má poprvé v historii dva zástupce mezi 14 místopředsedy Evropského parlamentu. Poté, co v prvním kole volby uspěla europoslankyně Dita Charanzová (ANO) z liberální frakce, získal stejnou funkci i její kolega Marcel Kolaja (Piráti) nominovaný zelenými.

„Důvěra kolegů mne samozřejmě velmi potěšila, vážím si toho, že mi tuto funkci svěřili. Vnímám to i jako ocenění mé dosavadní práce, s řadou z těch, kteří pro mne dnes zvedli ruku, jsem v minulosti spolupracovala,“ komentovala volbu Charanzová, která v prvním kole získala 395 hlasů. Ke zvolení bylo potřeba nejméně 331.

Plénum EP napoprvé zvolilo 11 místopředsedů a Kolaja byl mezi kandidáty, kteří nezískali potřebnou většinu. Ve večerním druhém kole však dostal 426 hlasů a zařadil se po bok zvolených členů parlamentního vedení.

„Zastávat druhou nejvyšší funkci v EP je pro mě velký závazek. Věřím, že budu mít z této pozice možnost prosazovat téma transparentnosti a digitalizace s maximální možnou efektivitou. To, že se mi podařilo přesvědčit kolegy europoslance o naléhavosti zlepšení těchto dvou oblastí, je dobrá zpráva pro všechny evropské občany,“ komentoval svůj úspěch europoslanec, který je na rozdíl od Charanzové v unijním sboru nováčkem.


Nový šéf Evropské rady Michel: Výzvy před EU jsou zároveň příležitostmi


Česko již mělo mezi místopředsedy čtyři zástupce, nikdy však dva najednou. Prvním byl občanský demokrat Miroslav Ouzký (červenec 2004 až leden 2007), druhým sociální demokrat Libor Rouček (července 2009 až leden 2012) a třetím Oldřich Vlasák (ODS; leden 2012 až červen 2014). Čtvrtým místopředsedou EP byl Pavel Telička, zvolený za ANO (později hnutí Hlas), který v jednom ze 14 místopředsednických křesel seděl v minulém dvouapůlletém funkčním období.

Vůbec nejúspěšnější kandidátkou se při dnešní volbě stala dlouholetá irská europoslankyně Mairead McGuinnessová. Členku nejsilnější lidovecké frakce podpořilo 618 ze 702 hlasujících poslanců. Mezi dalšími zvolenými místopředsedy jsou portugalský socialista Pedro Silva Pereira, německý europarlamentní veterán Rainer Wieland či bývalá polská premiérka Ewa Kopaczová.

Europoslanci dnes rovněž rozhodli o počtu členů a personálním obsazení dvou desítek stálých parlamentních výborů. Čeští europoslanci Michaela Šojdrová a Tomáš Zdechovský (oba KDU-ČSL) se stali koordinátory klubu evropských lidovců (EPP) ve dvou výborech. Zdechovský bude spolurozhodovat o postojích své nejsilnější europarlamentní frakce ve výboru pro rozpočtovou kontrolu a Šojdrová v kulturním výboru.

Dita Charanzová (44)
• Charanzová je poslankyní EP od července 2014. Zatímco ve volbách 2014 byla trojkou na kandidátce ANO, v letošních volbách již kandidátku hnutí ANO vedla.
• V uplynulém volebním období byla mimo jiné místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Od listopadu 2018 byla místopředsedkyní evropské frakce Aliance liberálů a demokratů (ALDE). Nyní se frakce, které je Charanzová stejně jako zbývajících pět europoslanců hnutí ANO členkou, nazývá Obnova Evropy (Renew Europe).
• Charanzová se narodila 30. dubna 1975 v Praze. Pochází z diplomatické rodiny, její otec Karel Charanza byl generálním konzulem ČR v Petrohradě. Vystudovala pražskou VŠE a diplomatickou školu v Madridu. V roce 2001 obhájila disertační práci na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE v Praze (titul Ph.D.).
• Podílela se na přípravách na přistoupení k EU, v letech 2005 až 2009 působila na stálém zastoupení České republiky při EU, kde mimo jiné řídila tým odpovědný za obchodní a rozvojovou politiku. Během českého předsednictví unii předsedala výboru Rady EU pro obchodní politiku.
• V EP se doposud věnovala hlavně ochraně spotřebitele, digitální ekonomice, oblasti mezinárodního obchodu a například i možnostmi rozvoje digitálního prostředí v EU. Také se například věnuje vyjednávání nových obchodních příležitostí pro české i evropské firmy.
Marcel Kolaja (39)
• Nováček v Evropském parlamentu Kolaja je počítačový odborník, zabývá se svobodným softwarem a autorským právem. V letošních květnových volbách do Evropského parlamentu (EP) vedl kandidátku Pirátů. Čeští pirátští europoslanci jsou v EP oficiálně členy frakce Zelených.
• Jako europoslanec se chce zaměřit na digitální agendu, informační technologie a na ochranu práv spotřebitelů. „Chci, aby byl parlament více otevřený a transparentnější, stejně tak chci prosazovat digitalizaci a ochranu životního prostředí, což jsou základní body programu Pirátské strany,“ uvedl Kolaja po svém zvolení do EP.
• Do eurovoleb už neúspěšně kandidoval z druhého místa za předsedou strany Ivanem Bartošem v roce 2014, kdy Piráti těsně nepřekonali pětiprocentní hranici.
• Od srpna 2012 do května 2013 byl čtvrtým místopředsedou Pirátů. V letech 2016 až 2018 byl předsedou spolku Otevřená města, na jehož založení se podílel.

Dále čtěte:

Výborná zpráva i pohrdání voliči. Nominace von der Leyenové vzbudila v Česku rozporuplné reakce

Problematické dotace. Češi evropské peníze využívají často neefektivně, shodují se analytici

Británie odejde z EU do listopadu, myslí si šéf EK Juncker

Babiš škrtá rozpočet na předsednictví EU. Výdaje chce snížit na 1,3 miliardy korun

Diskuze