Britští majitelé domácích solárních panelů se bouří. Přebytky mají dávat do sítě zdarma - Euro.cz

Přihlášení

Britští majitelé domácích solárních panelů se bouří. Přebytky mají dávat do sítě zdarma

,
Britští majitelé domácích solárních panelů se bouří. Přebytky mají dávat do sítě zdarma
Zdroj: Profimedia.cz

Od dubna nebudou britští majitelé nových solárních panelů dostávat peníze za to, že poskytují do sítě přebytek energie z domácích panelů. Konzervativní vláda navrhla novou legislativu, která jim měla výpadek příjmu kompenzovat, do konce března se ale nestihne schválit.

Dosud měli majitelé solárních panelů na domech jistotu, že za přebytečnou elektřinu, kterou poskytnou do sítě, dostanou garantovanou cenu. Tato praxe ale má skončit ke konci března. Od dubna majitelé nově instalovaných fotovoltaických panelů o tento příjem přijdou. Konec současné formy dotací pro domácí solárníky, kterou platí všichni odběratelé elektřiny, vyvolal kritiku opoziční labouristické strany i některých ekologických organizací.

Ministryně pro energetiku Claire Perryová nyní navrhla, že by mohli být drobní poskytovatelé solární energie odškodněni alespoň tím, že jim velké energetické firmy nabídnou odkup elektřiny. Cena ale nebude pevně stanovena. Firmy mají mezi sebou soutěžit, která nabídne nejlepší cenu.

Nová úprava ale neprojde britským parlamentem do 31. března, kdy podpora malých solárníků skončí. Přebytečnou elektřinu budou energetické firmy odebírat zdarma.


Solárním baronem za tisícovku. Německá firma nabízí podíl na fotovoltaické elektrárně

Solární park v Německu, ilustrační foto


Tento přístup kritizuje labouristická opozice a tvrdí, že se konzervativní vláda snaží solární sektor poškodit. „Spíše než jednoduchou platbu za energii vláda navrhuje složitý tržní mechanismus, v němž velké energetické společnosti, známé tím, že obírají spotřebitele o miliardy liber, mohou nabídnout jakoukoliv částku pro domácnosti,“ nelíbí se řešení stínové ministryni obchodu a energetiky Rebece Long-Baileyové.

Organizace Solar Trade Association kritizuje to, že se nepočítá se zavedením minimální ceny za odběr elektřiny, a obává se, že nebude férová. Cena by se měla měnit během dne podle nabídky a poptávky. V současné době se jedná asi o 80 liber (2300 korun) ročně za typickou solární instalaci na domě, uvedl deník Guardian.

V Británii má solární panely na střechách domů asi milion domácností a tisícovka škol, uvedla nezisková organizace 10:10, která podporuje přechod na obnovitelné zdroje. Organizace konec podpory označila za zlodějinu.

Dále čtěte:

Stíhání Vitáskové mohli podle Zemana objednat solární baroni. Žalobci se brání

Kdy je elektrárna dokončena? Nejvyšší správní soud dal naději části solárníků

Největší a nejziskovější. Obří solární park na Mělnicku vydělává 150 milionů ročně

Živo na solárním trhu: elektrárny kupují Češi, Poláci i Číňané

Diskuze