Důchodová kalkulačka 2019 – výpočet výše důchodu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Důchodová kalkulačka 2020 – výpočet výše důchodu

,

Zajímá vás, na jak velký důchod budete mít v budoucnu nárok? S naší kalkulačkou pro výpočet výše důchodu 2020 získáte odpověď ihned. Vše je velmi jednoduché, stačí vyplnit několik základních údajů, a rázem máte výsledek. Výše vašeho důchodu závisí na mnoha faktorech, s nimiž si však díky této důchodové kalkulačce vůbec nemusíte lámat hlavu.

Jak vypočítat výši důchodu 2020?

Pro zjednodušený orientační výpočet důchodu vyplňte do kalkulačky dobu pojištění v celých letech, osobní vyměřovací základ, počet čtvrtletí chybějících do důchodového věku (90 dní = čtvrtletí). Pokud tento osobní vyměřovací základ neznáte, zaškrtněte v příslušném políčku volbu „Ne“. Pakliže si necháte zobrazit celý výsledek, zjistíte rovněž, jak je tento váš základ krácen v rámci takzvaných redukčních hranic, a další užitečné informace.

Kalkulačka výše důchodu 2020

Na čem při výpočtu výše důchodu záleží?

Jak již bylo řečeno, výpočet důchodu je poměrně komplikovanou záležitostí. Abyste si mohli ověřit, zda vám správa sociálního zabezpečení, která má jeho vyplácení na starosti, vyměřila důchod správně, je potřeba vědět, co všechno jeho výši ovlivňuje.

Hlavní roli při jeho stanovení hrají vaše minulé příjmy a doba trvání vašeho zaměstnání. Pro výpočet starobního důchodu v roce 2020 se tedy počítá s příjmy dosaženými v letech 1986 až 2019 a zároveň i získaným počtem let pojištění. Nejvyšší možná věková hranice pro odchod do penze činí po jejím loňském „zastropování“ 65 let.

Doba pojištění

Doba pojištění je vypočítávána pouze na základě celých ukončených roků zaměstnání. Během těchto let muselo být placeno důchodové pojištění a náhradní doba pojištění. Mezi tyto náhradní doby se řadí například studium před rokem 2010, doba evidence na úřadu práce, vojenská či civilní služba, péče o dítě do 4 let, pobírání invalidního důchodu třetího stupně či péče o bezmocnou nebo závislou osobu. Ze 100 procent se do náhradní doby pojištění započítává vojenská služba, péče o dítě nebo péče o bezmocnou nebo závislou osobu. U všeho ostatního je potřeba počítat pouze s osmdesátiprocentní částí.

Výpočet předčasného důchodu

Kalkulačka pro výpočet starobního důchodu může zohledňovat také předčasný důchod či přesluhování. U předčasného důchodu je nutné uvést každých započatých 90 dní, které vám zbývají do důchodového věku. Za každých 90 dní dochází u předčasné penze ke krácení.

Pakliže byl váš důchodový věk stanoven na hranici pod 63 let a splňujete potřebnou dobu pojištění, smíte do penze odejít nanejvýš o tři roky dříve. V případě, že byste na řádný odchod měli nárok až po dosažení 63 let věku, můžete odejít dokonce až o pět let dříve.

Pokud byste do předčasného důchodu skutečně odešli a následně zjistili, že vám nevyhovuje, je samozřejmě možné jej přerušit a vrátit se zpět do zaměstnání. Při vyplácení standardního starobního důchodu pak bude zohledněno, jak dlouhá tato vaše „přestávka“ vlastně byla, takže je opět potřeba počítat s následným krácením.

Zajímá-li vás také, za kolik let dosáhnete důchodového věku, můžete využít další z našich internetových kalkulaček. Také v rámci kalkulačky odchodu do důchodu 2020 stačí znát pouze ty nejzákladnější informace, konkrétně pak datum vašeho narození, případně počet vychovaných dětí. Ten se zohledňuje zejména v případě žen. U mužů pouze tehdy, pokud se narodili před rokem 1936.

Zvýšení důchodu v roce 2020

Během letoška starobní důchody vzrostly v průměru o devět stovek, což je o 151 korun víc nad zákonem stanovenou valorizací. Průměrná výše starobního důchodu tak aktuálně činí 14 326 korun, přičemž do roku 2021 by to mělo být rovných 15 tisíc.

Co se týče právní úpravy starobních důchodů, ta je detailně rozebrána v rámci zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Další kalkulačky

Důchodová kalkulačka 2020 – výpočet výše důchodu
1 (20%) 4 hlasování
Diskuze