Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Výše důchodu
Autor: Pixabay

Důchodová kalkulačka 2019 – výpočet výše důchodu

Zajímá vás, na jak velký důchod budete mít v budoucnu nárok? S naší kalkulačkou pro výpočet výše důchodu 2019 získáte odpověď ihned. Vše je velmi jednoduché, stačí vyplnit několik základních údajů, a rázem máte výsledek. Výše vašeho důchodu závisí na mnoha faktorech, s nimiž si však díky této důchodové kalkulačce vůbec nemusíte lámat hlavu.

Jak vypočítat výši důchodu 2019?

Pro zjednodušený orientační výpočet důchodu vyplňte do kalkulačky dobu pojištění v celých letech, osobní vyměřovací základ, počet čtvrtletí chybějících do důchodového věku (90 dní = čtvrtletí). Pokud tento osobní vyměřovací základ neznáte, zaškrtněte v příslušném políčku volbu „Ne“. Pakliže si necháte zobrazit celý výsledek, zjistíte rovněž, jak je tento váš základ krácen v rámci takzvaných redukčních hranic, a další užitečné informace.

Kalkulačka výše důchodu 2019

Na čem při výpočtu výše důchodu záleží?

Jak již bylo řečeno, výpočet důchodu je poměrně komplikovanou záležitostí. Abyste si mohli ověřit, zda vám správa sociálního zabezpečení, která má jeho vyplácení na starosti, vyměřila důchod správně, je potřeba vědět, co všechno jeho výši ovlivňuje.

Hlavní roli při jeho stanovení hrají vaše minulé příjmy a doba trvání vašeho zaměstnání. Pro výpočet starobního důchodu v roce 2019 se tedy počítá s příjmy dosaženými v letech 1986 až 2018 a zároveň i získaným počtem let pojištění. Nejvyšší možná věková hranice pro odchod do penze činí po jejím loňském „zastropování“ 65 let.

Doba pojištění

Doba pojištění je vypočítávána pouze na základě celých ukončených roků zaměstnání. Během těchto let muselo být placeno důchodové pojištění a náhradní doba pojištění. Mezi tyto náhradní doby se řadí například studium před rokem 2010, doba evidence na úřadu práce, vojenská či civilní služba, péče o dítě do 4 let, pobírání invalidního důchodu třetího stupně či péče o bezmocnou nebo závislou osobu. Ze 100 procent se do náhradní doby pojištění započítává vojenská služba, péče o dítě nebo péče o bezmocnou nebo závislou osobu. U všeho ostatního je potřeba počítat pouze s osmdesátiprocentní částí.

Výpočet předčasného důchodu

Kalkulačka pro výpočet starobního důchodu může zohledňovat také předčasný důchod či přesluhování. U předčasného důchodu je nutné uvést každých započatých 90 dní, které vám zbývají do důchodového věku. Za každých 90 dní dochází u předčasné penze ke krácení.

Pakliže byl váš důchodový věk stanoven na hranici pod 63 let a splňujete potřebnou dobu pojištění, smíte do penze odejít nanejvýš o tři roky dříve. V případě, že byste na řádný odchod měli nárok až po dosažení 63 let věku, můžete odejít dokonce až o pět let dříve.

Pokud byste do předčasného důchodu skutečně odešli a následně zjistili, že vám nevyhovuje, je samozřejmě možné jej přerušit a vrátit se zpět do zaměstnání. Při vyplácení standardního starobního důchodu pak bude zohledněno, jak dlouhá tato vaše „přestávka“ vlastně byla, takže je opět potřeba počítat s následným krácením.

Zajímá-li vás také, za kolik let dosáhnete důchodového věku, můžete využít další z našich internetových kalkulaček. Také v rámci kalkulačky odchodu do důchodu 2019 stačí znát pouze ty nejzákladnější informace, konkrétně pak datum vašeho narození, případně počet vychovaných dětí. Ten se zohledňuje zejména v případě žen. U mužů pouze tehdy, pokud se narodili před rokem 1936.

Zvýšení důchodu v roce 2019

Od lednové splátky důchodu v roce 2019 došlo také ke zvýšení důchodu, základní výměra důchodu s lednovou výplatou vzrostla z 2700 korun na 3270 korun. Procentní výměra důchodu se zvýšila o 3,5 procenta. U každého penzisty je ovšem odlišná, zvýšení proto bude v celkovém vyjádření také jiné. Pokud chcete o zvýšení důchodu vědět více, nenechte si ujít článek valorizace penzí.

Co se týče právní úpravy starobních důchodů, ta je detailně rozebrána v rámci zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.

Další kalkulačky


Čtěte také

 Dočasná prezidentka Bolívie Jeanine Áňezová

Bolívie má dočasnou prezidentku Áňezovou. USA ze země stahují zaměstnance

Spojené státy kvůli "občanským nepokojům" stahují ze Bolívie rodinné příslušníky svých…

před 1 hodinou

 Šéf Tesly Elon Musk

Tesla postaví novou Gigafactory u Berlína, oznámil Musk

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína.…

před 2 hodinami

 Zakladatel Amazonu Jeff Bezos, nejbohatší člověk na světě

Průnik do uzavřeného klubu: Bezos chce koupit tým amerického fotbalu

Jeff Bezos má v plánu koupit tým amerického fotbalu z ligy NFL, tvrdí zdroje…

před 4 hodinami

Kryptoměny Investice do blockchainu, ilustrační foto

Zaseknutý blockchain. Uplatnění technologie v praxi pokulhává

Využití technologie blockchain je v reálném podnikání mnohem složitější, než se před…

před 4 hodinami

Události  Protest proti znečištěnému ovzduší v Teplicích v roce 1989

Jedovatá teplická předehra. Zdevastované ovzduší vyhnalo lidi do ulic už před 17. listopadem

Pár dní před sametovou revolucí se lidé vzbouřili proti extrémně znečištěnému ovzduší,…

před 4 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 26 | Průměrné hodnocení: 3.38

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vzrostou minimální zálohy pro OSVČ v roce 2020?
Prevence před rakovinou existuje
Jak fungují odložené platby
8 čísel o zvýšeném rodičovském příspěvku
EU: V Česku žije nejméně „chudých“ lidí
Auta
Ve kterém městě vám hrozí největší riziko silniční bitky? A…
Automobilové origami je nejdražší SUV na světě. Stojí sedmkrát víc než Cullinan
Nový rodinný model Mitsubishi spojuje dvě kategorie aut. Moc krásy ale nepobral
Nový Peugeot e-Expert
Volkswagen Užitkové vozy v novém
Hry pro příležitostné hráče