Menu Zavřít

Přípravy na brexit. Británie vydává pasy bez „Evropské unie“ na obálce

6. 4. 2019
Autor: čtk

Navzdory nejasnostem, které panují kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie, začaly úřady ve Spojeném království už vydávat cestovní pasy, které nemají na obálce slova „Evropská unie“. Informovala o tom dnes zpravodajská stanice BBC. Vínovou barvu, jakou mají cestovní dokumenty jiných zemí evropské osmadvacítky, si britské pasy zatím zachovaly.

Nové pasy se začaly vydávat 30. března, tedy ode dne, který měl být podle původních plánů prvním dnem po odchodu Británie z EU. Podle BBC ale někteří žadatelé stále dostávají i staré pasy, na kterých je kromě znaku a nápisu „Spojené království Velké Británie a Severního Irska“ napsáno také „Evropská unie“. Úřady totiž hodlají vyčerpat zásoby předtištěných obálek.

Na konci letošního roku by měl britský pas změnit i barvu. Z dosavadní vínové, kterou mají pasy většiny zbývajících členských zemí EU včetně Česka, by měla být tmavě modrá. Tuto barvu měly britské cestovní dokumenty před rokem 1988 a mnozí zastánci brexitu označovali návrat k původní barvě za jeden ze symbolů znovunabytí suverenity své země po odchodu z EU.

Jaké by podle vás bylo nejlepší řešení brexitu?

Britka Susan Hindleová Baroneová, která na změnu podoby pasů na sociálních sítích upozornila, uvedla, že je „opravdu znechucena“. Britské agentuře PA následně řekla, že by podle ní pasy měly nést slova Evropská unie až do doby, kdy Británie blok definitivně opustí. „Byla jsem zkrátka překvapená - stále jsme členy EU,“ zdůraznila Hindleová Baroneová.

Kdy Británie Evropskou unii opustí, ale stále není jasné. Původně měla z bloku vystoupit 29. března. Aktuální termín brexitu je 12. dubna. V pátek ale britská premiérka Theresa Mayová požádala v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi o druhý odklad brexitu do 30. června. Podle vysoce postaveného unijního činitele mezitím Tusk dospěl k závěru, že ve stávající situaci by byl nejlepším řešením roční odklad brexitu s tím, že Británie může odejít i dříve.


Infografika: Tvrdý brexit stále ve hře. Kde by bolel nejvíc?

 Dopad tvrdého brexitu na zaměstnanost


Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí EU budou s Mayovou a poté bez ní o dalším postupu jednat na mimořádném summitu ve středu. Pokud žádosti britské premiérky o odklad termínu brexitu nevyhoví, opustí podle všeho za šest dní Británie EU bez dohody.

EBF24

Čtěte esej O šimpanzích a želvách

 Ilustrace k eseji O šimpanzích a želvách

Čtěte také:

Británie má na schválení dohody čas do 12. dubna, oznámil Juncker

Naháči v britském parlamentu: Důležitější než brexit je záchrana planety

Na útěku před brexitem. Británie přichází o více než 200 tisíc pracovních míst

Brexit tvrdý a hladový: Británii bez přístupu na unijní trh hrozí nedostatek jídla

Brexit sílu Londýna neovlivní. Británie zůstane druhou největší geopolitickou mocností

Brexit a propad libry trápí fotbalisty. Chtějí mít smlouvu v eurech

Nejistota a komplikace. Tvrdý brexit by vnesl chaos do dopravy, obchodu i legislativy

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).