Menu Zavřít

Ani napotřetí. Přilby pro české vojáky v testech opět selhaly

14. 5. 2019
Autor: čtk

Ani poněkolikáté posunutý termín vojskových zkoušek nepomohl a armáda má problém. Helmy za 103 milionů korun stále nevyhověly jejím požadavkům a citlivý kontrakt stojí.

Už před pěti měsíci si měli vojáci oddechnout. Na polovinu prosince 2018 totiž úředníci stanovili datum, kdy se měly uzavřít zkoušky nových přileb a po nich měly začít do skladů proudit první dodávky. Jenže plán ztroskotal.

Přestože generální štáb od té doby posunul termín ukončení zkoušek už dvakrát - nejdřív do 1. března 2019 a pak do 30. dubna - helmy požadavkům stále nevyhověly. Podle Magdy Dvořákové, mluvčí generálního štábu, se aktuálně řeší, co dělat dál. Tedy jestli vojskové zkoušky opět prodloužit, nebo je ukončit s tím, že produkt nevyhověl. To by znamenalo další komplikace pro resort Lubomíra Metnara (za ANO), který by musel vítěze zakázky vybrat znovu. Pořízení osobní výstroje je přitom jednou z priorit náčelníka generálního štábu Aleše Opaty.

V čem je konkrétní zádrhel, nechce ministerstvo obrany vzhledem ke stále probíhajícímu výběru sdělit. Nicméně jak týdeník Euro napsal dříve, potíže se objevily už v průběhu prvotních kontrolních zkoušek. Tehdy byl problém v odolnosti materiálu proti střepinám. Podle zápisu pak byly neshody odstraněny.


Přečtěte si komentář: Podepiš a zapomeň


Dodavatelská firma STV Group, která má vojákům za 103 milionů korun dodat v první vlně 14 500 přileb, však stále zůstává optimistická. „Osobně jsem přesvědčen, že česká armáda obdrží minimálně stejně kvalitní přilbu jako v minulosti,” prohlásil letos v březnu Jan Děcký, statutární ředitel STV Group.

MMF24

Kvůli tendru je ministerstvo obrany pod drobnohledem hned od loňského dubna, kdy resort v čele s Karlou Šlechtovou (ANO) vybral jako dodavatele přileb STV Group. Soutěžilo se podle jediného parametru, kterým byla cena. A nabídka STV Group byla dokonce tak levná, že udivila i ministerstvo. Jedna přilba v průměru vychází na 7100 korun, u konkurence se cena pohybovala od 11 500 do 16 500 korun.

Dále čtěte:

Holé lebky. Česká armáda pořizuje extrémně levné zboží z Chorvatska

Metnar: Úspory ministerstva obrany se nedotknou armády, ale civilní části resortu

Nová „bévépéčka“ za 53 miliard: Metnar si pozval všechny zájemce najednou

Metnar úřadoval: vojenské hotely jsou bez šéfa

Obří zakázka na 210 obrněnců bobtná. Vojáci chtějí dalších 36 vozidel

Komplikace pro vojenské nákupy? Náměstek pro vyzbrojování Koštoval skončil

Konec „uazů“? Česká armáda kupuje 1200 terénních vozidel

Komentář: Rekordní rozpočet. Co s ním?

Komentář: Partie starého dragouna

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).