Vítejte v metropoli boháčů. Peking přeskočil New York a stal se městem s největším počtem dolarových miliardářů - Euro.cz

Přihlášení

Vítejte v metropoli boháčů. Peking přeskočil New York a stal se městem s největším počtem dolarových miliardářů

,
Vítejte v metropoli boháčů. Peking přeskočil New York a stal se městem s největším počtem dolarových miliardářů
Zdroj: Depositphotos
  • Počet dolarových miliardářů žijících v Pekingu dosáhl podle časopisu Forbes čísla sto. V hlavním městě Číny tedy v současné chvíli žije o jednoho boháče víc než v dosud vedoucím New Yorku

  • Co do objemu majetku pekingští boháči na své newyorské protějšky ale stále výrazně ztrácí

  • Mezi dolarovými miliardáři je i historicky nejvyšší počet Čechů – konkrétně devět, včetně nedávno zesnulého Petra Kellnera

Čína si může v rámci svého dlouholetého snažení o to stát se nejsilnější ekonomikou světa odškrtnout další – sice ne až tak ekonomicky významný, zato mediálně vděčný – milník. Právě její hlavní město se totiž podle magazínu Forbes stalo metropolí s největší koncentrací dolarových miliardářů na světě.

V minulém roce jich v Pekingu přibylo hned třiatřicet, čímž se jejich celkový počet zaokrouhlil na rovných sto. New York, který prestižnímu žebříčku vévodil poslední devět let, eviduje o jednoho takového boháče méně. Propadl se tak na příčku druhou.

Nejmovitějším obyvatelem více než dvacetimilionového severočínského města je aktuálně Čang I-ming, zakladatel technologické společnosti ByteDance, která provozuje čím dál oblíbenější sociální síť TikTok. Hodnota jeho jmění činí 35,6 miliardy dolarů (přibližně 783 miliard korun) , tedy více než dvojnásobek toho, čím se mohl chlubit loni.

Východ jako líheň boháčů. Třetina světových dolarových miliardářů pochází z Číny

Ve srovnání se svým protějškem Michaelem Bloombergem, nejbohatším mužem New Yorku a neúspěšným loňským kandidátem na prezidenta USA, nicméně Čang stále poněkud zaostává. Bloombergovo jmění totiž činí úctyhodných 59 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Dost na to, aby se v žebříčku dostal do první dvacítky.

Také v jiném ohledu nejlidnatější metropole USA Peking daleko převyšuje. Třebaže co do počtu miliardářů je na tom hlavní město Číny lépe, pokud jde o jejich celkové bohatství, významně ztrácí. Oněch 99 newyorských miliardářů disponuje v součtu majetkem, který je o rovných 80 miliard dolarů (1,9 bilionu korun) větší než v případě pekingských byznysmenů, připomíná BBC.

Mezi vyvolenými je i devatero Čechů včetně zesnulého Kellnera

Ačkoliv se svět aktuálně nachází uprostřed vážné ekonomické krize, počet dolarových miliardářů se zvýšil na rekordní úroveň. Forbes jich na svém seznamu eviduje hned 2755. Dohromady spravují majetek o hodnotě těžko představitelných 13,1 bilionu dolarů (288 bilionů korun). Ještě před dvěma lety to přitom bylo „pouhých“ osm.

Nejvíce miliardářů aktuálně pochází z Asie, a to konkrétně 1149. USA na seznam přispěly 724 jmény, 628 pak přidala Evropa.

Čelo žebříčku zůstalo navzdory nedávným, avšak jen přechodným změnám stejné. Nejbohatším mužem planety je i nadále majitel Amazonu Jeff Bezos, jehož majetek činí 177 miliard dolarů. Druhým v pořadí je zakladatel automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk (aktuálně 151 miliard). Třetí příčku se 150 miliardami dolarů na kontě drží Francouz Bernard Arnault, majitel společnosti LVHM, do jejíhož portfolia spadají například oděvní značky Luis Vuitton, Christian Dior a jiné. Na dalších místech v první desítce se umístili Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffet, Larry Ellison Larry Page, Sergey Brin a Mukeš Ambani.

Při havárii vrtulníku na Aljašce zemřel Petr Kellner. Nejbohatšímu muži Česka bylo pouhých 56 let

Mezi dolarovými miliardáři aktuálně figuruje devět Čechů – nejvíce v historii. Nedávno tragicky zesnulému Petru Kellnerovi, dlouhodobě nejbohatšímu muže v České republice, Forbes přiznal majetek 17,5 miliardy dolarů (zhruba 382 miliard korun). To mu stačilo na celkové 110. místo. Vedle bývalého většinového majitele skupiny PPF se stejným titulem mohou pyšnit i Karel Komárek z KKCG či realitní magnát Radovan Vítek. Kromě nich se v žebříčku umístili taktéž Daniel Křetínský – mimo jiné majitel fotbalové Sparty, premiér Andrej Babiš, spoluzakladatelé Avastu Pavel Baudiš s Eduardem Kučerou, majitel společnosti Sev.en Energy AG Pavel Tykač a spoluvlastník Penty Marek Dospiva.