Růst ekonomiky USA zpomalil na 1,9 procenta, překonal však odhady - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Růst ekonomiky USA zpomalil na 1,9 procenta, překonal však odhady

, čtk,
Růst ekonomiky USA zpomalil na 1,9 procenta, překonal však odhady
Zdroj: čtk

Růst ekonomiky Spojených států ve třetím čtvrtletí zpomalil na 1,9 procenta ze dvou procent v předchozím kvartálu. Překonal však očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali pouze na 1,6 procenta. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu.

Pokles podnikových investic byl ve třetím čtvrtletí kompenzován pokračujícím růstem spotřebitelských výdajů a oživením exportu. Dnešní údaje ministerstva obchodu tak zmírňují obavy finančních trhů z hospodářské recese v USA, které jsou největší ekonomikou na světě.

Spotřebitelské výdaje, které se na ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami, se ve třetím čtvrtletí zvýšily o 2,9 procenta. Jejich růst tak sice zpomalil ze 4,6 procenta v předchozím kvartálu, zůstal však na relativně silné úrovni.

Podnikové investice se naopak snížily o tři procenta, takže zaznamenaly nejvýraznější propad za více než tři a půl roku. K jejich poklesu přispěla obchodní válka prezidenta Donalda Trumpa s Čínou, která podkopává podnikatelskou důvěru.

Ačkoli hospodářský růst ve třetím čtvrtletí překonal očekávání analytiků, ekonomika letos zřejmě opět nedosáhne tříprocentního ročního růstu, který si Trumpova administrativa stanovila za svůj cíl, píše agentura Reuters. V loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států zvýšil o 2,9 procenta.


Přibývají signály, že růst české i světové ekonomiky se zadrhává. Čtěte více:

Recese: už je tady zase

 Burza cenných papírů, ilustrační foto


Ekonomika USA roste nepřetržitě už jedenáctým rokem. Hospodářskou expanzi však v poslední době ohrožuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích, zpomalující růst globální ekonomiky a přetrvávající nejistota kolem připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Americká centrální banka (Fed) ve snaze udržet hospodářský růst minulý měsíc podruhé v letošním roce snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Předpokládá se, že Fed přikročí ke snížení úroků také dnes. Toto očekávání podle analytiků nemění ani nejnovější údaje o hospodářském růstu.

„Nic v dnešní zprávě nebude pro Fed překvapením,“ uvedl analytik Sal Guatieri ze společnosti BMO Capital Markets. Pro další snížení úrokových sazeb v USA podle něj hovoří slabé údaje o investicích, které jsou důsledkem obchodní války.

Dále čtěte:

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne

Recese: český automobilový průmysl se připravuje na horší časy

Zahraniční poptávka slábne, růst ekonomiky zpomalí, varuje Svaz průmyslu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze