zavřít

Ty to zvládneš.cz - MOTORKÁŘI - ZRÁDNÁ RYCHLOSTVýběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Británie představí na EXPO 2020 interaktivní Pavilon poezie

Britský pavilon se na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji stane místem, z něhož…

Rozhovor: K čemu je dobré vzdělání LL.M. a MBA?

Tituly MBA či LL.M. za jménem poutají pozornost. Absolvováním profesního vzdělání si…

Na Bořislavce bude stát umělecké dílo Federika Díaze

Kancelářské a obchodní centrum Bořislavka přinese letos Praze 6 nejen výraznou a světově…

 Burza cenných papírů, ilustrační foto
Burza cenných papírů, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Recese: už je tady zase

David Tramba 31. srpna 2019, 10:00  -  David Tramba
 Burza cenných papírů, ilustrační foto
Burza cenných papírů, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
31. srpna 2019, 10:00

Přibývají signály, že růst české i světové ekonomiky se zadrhává, že přichází recese či krize. Jako první se dostává do potíží průmysl, hlavně ten automobilový.

Pokles průmyslové výroby v červnu o 3,8 procenta, přijatých zakázek o desetinu, nálada mezi nákupními manažery ponurá. Může to být krátkodobý výkyv nebo důkaz příchodu ekonomického recese či krize. Varovných signálů, že něco není v pořádku, v posledních týdnech přibývá. Velcí investoři se chovají nestandardně, až bláznivě. Buď kupují zlato, nebo berou útokem všechny státní dluhopisy – bez ohledu na záporný výnos.

Podezřelé je i to, jak dlouho trvá současné období ekonomického růstu – ve Spojených státech již deset let, v Česku šest roků. Světoví státníci navíc, jak se zdá, dělají mnohé pro to, aby krizi přivolali. Ať už jde o vyvolávání celní války ze strany prezidenta Donalda Trumpa, nebo o myšlenky na divoký brexit z hlavy britského premiéra Borise Johnsona. Znepokojivé zprávy o zadrhávajícím se růstu mezitím přicházejí z Číny.

Jste spokojeni se svou současnou ekonomickou situací?

Navzdory všem varováním si možný příchod další krize téměř nikdo v Česku nepřipouští. Ministerstvo financí dál počítá s růstem hrubého domácího produktu o 2,3 procenta v příštím roce, Česká národní banka dokonce prognózuje růst o 2,9 procenta. Poznámka na okraj: ani nástup krize v roce 2008 do poslední chvíle téměř nikdo neodhadl. Krize totiž přicházejí nečekaně a bez pozvánky.

Nálada jako v roce 2009

Pocit klidu vyvolává mimo jiné fakt, že většinu ekonomických ukazatelů dostáváme se zpožděním. Třeba předběžný odhad růstu českého hrubého domácího produktu za druhý kvartál jsme se dozvěděli až v polovině srpna – tedy šest týdnů po jeho skončení. Přesto lze najít i ukazatele, které zachycují vývoj v přímém přenosu. Mezi ty nejspolehlivější patří index nákupních manažerů.

Funguje to asi takto. Oslovíte pár stovek top manažerů výrobních firem, kteří mají na starost obchod a zakázky, a zeptáte se, jak na tom aktuálně jsou. Z výsledných odpovědí poskládají analytici společnosti IHS Markit takzvaný index nákupních manažerů (zkratka PMI). Hodnota 50 znamená stagnaci, vše nad 50 značí růst ekonomiky a naopak čím hlouběji ukazatel klesne, tím horší krize přichází.


Přečtěte si komentář: Sazby za oceánem a u nás


Poslední zveřejněná hodnota pro Česko – 43,1 bodu – nevěští nic dobrého. Jedná se o nejhorší výsledek od krizového roku 2009. „Výkon českého zpracovatelského sektoru v červenci dále klesl, a to rychleji než v červnu. Firmy na to reagovaly největší redukcí pracovních sil za tři měsíce a snížením nákupů,“ shrnul výsledky ekonom společnosti IHS Markit Eliot Kerr.

Tak silný pokles není jen českou specialitou. Podle posledních oznámení o hodnotě indexu PMI je na tom německý průmysl s výsledkem 43,2 bodu podobně špatně jako ten český. Někde mezi 47 a 50 body se nacházejí další klíčové ekonomiky eurozóny. Lépe zatím vypadá index pokrývající více oborů ekonomiky než jen průmysl. Ten v zemích se společnou měnou naznačuje zpomalení tempa růstu, ale krize to zatím není.

Průmysl v minusu

Ekonomika zkrátka neroste a nepadá jako celek. Průmyslové podniky zpravidla pocítí dopady krize jako první, s vyšší intenzitou, ale dříve se vracejí k růstu. Dvojnásobně to platí o jednom odvětví, které má ve střední Evropě klíčový význam - o automobilovém průmyslu. Tento obor v Česku vykázal v červnu pokles výroby o 7,6 procenta, po přepočtu na stejný počet pracovních dní by byl pokles zhruba poloviční.

Navzdory této statistice i pádu ukazatele PMI se zdá, že český průmysl zůstává v klidu. „Z pravidelného šetření Svazu průmyslu, které provádíme společně s ČNB, vyplývá, že společnosti a podnikatelé začínají být opatrnější, cítí zpomalování tempa ekonomického růstu, i když zatím nedochází k zásadnímu zvratu či ekonomickému poklesu,“ reagovala tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková.

Index PMI ( Autor: Euro )

Zatímco průmysl zaznamenává první potíže, české domácnosti dál navyšují útraty a táhnou ekonomiku do kladných čísel. „Díky rekordně nízké nezaměstnanosti, svižnému růstu mezd a optimistické náladě poptávka obyvatel dále posílila a v současnosti je zárukou pokračujícího dobrého směru vývoje české ekonomiky i na neklidném mezinárodním moři. Množství rizik, kterými je zatížen letošní i příští rok, je českými spotřebiteli vnímáno jako marginální,“ tvrdí hlavní analytička Hospodářské komory ČR Karina Kubelková.

Se zpožděním v řádu měsíců reaguje na vývoj průmyslu také trh práce. Nejprve se rozeberou volná pracovní místa a těch bývá na konci růstového cyklu poměrně dost. Také zaměstnavatelé zpočátku čekají na obrat k lepšímu, a až když je jasné, že se hubené období protáhne, začnou rozdávat výpovědi. Za minulé krize došlo k prvnímu významnějšímu nárůstu nezaměstnanosti až v prosinci 2008, tedy zhruba půl roku po vypuknutí globální krize.

Když cihly, tak zlaté

Problém je, že varovných signálů přibývá. Důkazem může být i vývoj na trhu se zlatem. Zde platí jednoduchá rovnice. V době prosperity bývá zájem investorů o žlutavý kov omezený a jeho cena stagnuje. Naopak v období nejistoty poptávka roste a cena vystřelí prudce nahoru. Jeden takový růstový cyklus začal v polovině roku 2007 a vydržel až do léta 2011, kdy se jedna unce dostala až na 1900 dolarů. Jenže to už na tom byla ekonomika lépe a investoři se vrátili na akciové a derivátové trhy.

Skoro sedm let bylo investování do zlata na okraji zájmu, až letos se situace změnila. Na konci května vycházela unce na 1280 dolarů, v minulém týdnu to bylo již lehce přes 1500 dolarů. Tedy svižný nárůst o 17 procent během pouhých tří měsíců. Naopak cena mědi, průmyslového kovu se spotřebou vázanou na kondici automobilového a elektronického průmyslu, od konce dubna klesá.

Index nákupních manažerů PMI ( Autor: Euro )

Zatímco v dolarovém vyjádření je zlato ještě hluboko pod svým maximem, v sedmi desítkách jiných měn již přepisuje historické rekordy. „V korunách se cena přiblížila hranici 35 tisíc korun, což znamená, že pro Čechy nikdy v historii nebylo zlato dražší,“ říká David Marášek, ředitel firmy Zlato zaměřené na prodej investičních kovů.

Letošní poptávku po zlatě táhnou nejen soukromí investoři a spekulanti, ale také centrální banky, které v prvním pololetí přikoupily 374 tun. K tradičním akumulátorům zlatých rezerv - Číně a Rusku - se přidali noví zájemci. Hlavně polská centrální banka překvapila obchodníky na komoditních trzích oznámením, že během první poloviny roku nakoupila sto tun. U nás se něco takového nejspíš nikdy nestane; Česká národní banka je ke zlatým rezervám dlouhodobě skeptická.

Dluhopisy se ztrátou

Opačný vývoj můžeme naopak v poslední době pozorovat na akciových trzích. Indexy burz v New Yorku ještě na konci července přepisovaly historické rekordy. Od počátku srpna se trend obrátil a hodnota amerických akcií klesá. Například v pondělí 5. srpna došlo k tříprocentnímu poklesu a obchodování nemělo daleko k panickému výprodeji za každou cenu.

Amerika tak opět plní roli bacilonosiče, který přenáší nákazu do celého světa. Například hlavní index frankfurtské burzy během první poloviny srpna oslabil o sedm procent, index londýnské burzy taktéž. Pražskou burzu zatím chrání hlavně její relativní nevýznamnost z pohledu velkých globálních investorů.


Přečtěte si rozhovor: Nástup krize přesně předpovědět nelze, dá se na ní ale vydělat, říká Jan Urban


Naopak o státní dluhopisy je teď aktuálně zájem za jakoukoli cenu. Mnozí investoři je kupodivu nakupují i se záporným výnosem. Pokud mohou už i vlády Španělska a Portugalska, tedy zemí, kterým ještě před pár lety skeptičtí ekonomové předpovídali státní bankrot, vydávat dluhopisy se záporným zhodnocením, tak zde není něco v pořádku.

„V současné chvíli se celosvětově obchodují s negativním výnosem dluhopisy v objemu 15,8 bilionu dolarů. Na začátku letošního roku to přitom bylo pouze 8,4 bilionu dolarů. Například v Německu je pod nulou celá výnosová křivka, včetně třicetiletých státních dluhopisů,“ upozornil senior equity trader společnosti BH Securities Kamil Bednář.

O přínosech mírné recese

Ať se nám to líbí, nebo ne, v tržní ekonomice se střídají lepší a horší časy. Od roku 1980 platí, že jeden ekonomický cyklus -od nástupu jedné krize do nástupu druhé - trvá zhruba deset let. Fáze útlumu mívá různou intenzitu. Může mít podobu mírné recese s nulovým růstem (třeba jako v letech 2002 a 2003 v západní Evropě) nebo poměrně drsné krize s vysokým propadem ekonomického výkonu (viz roky 2008 a 2009).

Zatím vše nasvědčuje spíše mírnějšímu průběhu krize. „Důležitým rozdílem ve srovnání se situací před deseti lety je absence dluhové krize. Recese v kombinaci s dluhovou krizí bývají hlubší a delší. Jistě, lze identifikovat země a sektory, kde vývoj zadlužení není zcela v pořádku, ale tak obrovský problém, jako zde byl před deseti lety s hypotečními dluhy a doprovodnými deriváty, není nikde patrný,“ zmiňuje hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Opakování scénáře před 11 lety by si přál asi málokdo, ale kratší ekonomická recese by mohla České republice v něčem i prospět. Třeba tím, že by vyrovnala nabídku a poptávku na trhu práce nebo srazila extrémně vysoké ceny bytů v Praze. Současně by prověřila (ne)schopnost vládní koalice ANO a ČSSD, která zatím měla to štěstí, že se její vládnutí překrývalo s obdobím globálního ekonomického boomu.

Dále čtěte:

Recese: český automobilový průmysl se připravuje na horší časy

Recese: konjunktuře v Německu dochází dech, a nám též

Recese: pár aut zimu nedělá

Úředník na dlažbě. Babišova vláda chystá masivní propouštění

Pramáti všech krizí. Krach vídeňské burzy z roku 1873 pocítil celý svět


Čtěte také

 Zásobovací loď Viking Energy

Těžař Equinor bude zelenější. Začne provozovat první loď na čistý čpavkový pohon

Zásobovací loď Viking Energy se po modernizaci se stane první lodí na amoniakový…

24. ledna 2020

 Pavel Koutný z prostějovské oděvní firmy Koutný

Jehly, nitě, miliony. Módní byznys přinesl Prostějovu šedesátimilionovou investici

Oděvní firma Koutný z Prostějova spouští investici ve výši 60 milionů korun. Jde o jeden…

24. ledna 2020

Kryptoměny  Venezuelský prezident Nicolás Maduro představuje kryptoměnu petro

Maduro má plán na záchranu Venezuely. Otevře luxusní kryptoměnové kasino

Venezuelský prezident Nicolás Maduro se dál snaží zachránit ekonomickými problémy…

24. ledna 2020

 Nemocnice, ilustrační foto

Nemocnice pod palbou. Kyberútoků na zdravotnická zařízení přibývá

Nemocnice jsou pro hackery lákavým cílem. Už v minulosti si ověřili, že jsou nedostatečně…

24. ledna 2020

Ilustrační foto

Stát zaplatí za provoz vrtulníků pro záchranáře téměř tři miliardy korun, lhůta pro odvolání skončila

Stát za provoz vrtulníků Letecké záchranné služby (LZS) od roku 2021 do konce roku 2028…

24. ledna 2020

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Počet hodnocení: 3 | Průměrné hodnocení: 5.00

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vypočítat daň z nemovitých věcí v daňovém přiznání?
Pravděpodobné pojistné je opět vyšší
Růst průměrné mzdy - co všechno ovlivní v roce 2020?
Zaměstnanci a daně: roční zúčtování a slevy
Sociální pojištění u zaměstnance, OSVČ a při práci na dohodu v roce 2020
Auta
Škoda potvrdila Octavii RS s hybridním pohonem. Odhalí ji…
VW Arteon Shooting Brake míří i k českým zákazníkům. Dorazí na podzim spolu s faceliftem
Elektrický a pro každodenní ježdění. Bugatti plánuje svůj druhý sériový model
Škoda Kodiaq vozí záchranáře nejen u nás, ale i v Británii
Nový ředitel Renault Trucks pro ČR a SR
Hry pro příležitostné hráče