Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Solární elektrárny v Chile
Solární elektrárny v Chile
Autor: Solek Group

Úspěšný byznys v Chile: český Solek Holding prodává solární elektrárnu Francouzům

David Tramba 12. listopadu, 14:45  -  David Tramba
Solární elektrárny v Chile
Solární elektrárny v Chile
Autor: Solek Group
12. listopadu, 14:45

Česká společnost Solek Holding prodává poslední ze čtyř dokončených solárních elektráren v Chile. Solární park Santa Laura o výkonu tři megawatty se nachází se u města Cabildo, zhruba sto kilometrů na sever od chilského hlavního města Santiaga. Kupujícím je francouzská společnost Reden Solar, která za elektrárnu zaplatí 3,3 milionu dolarů (76 milionů korun).

Informaci o obchodu týdeníku Euro potvrdil majitel a generální ředitel Solek Holdingu Zdeněk Sobotka. Současně uvedl, že celá transakce byla pro českou firmu zisková.

„Jednu megawattu výkonu dnes dokážeme postavit za 700 tisíc dolarů a prodat za 1,05 až 1,1 milionu dolarů. Hrubá marže je zhruba třetinová. Všichni jsou spokojeni, protože investoři budou i tak na provozu elektráren dosahovat výnosu 8 až 12 procent ročně,“ uvedl šéf Soleku.

Fotovoltaická elektrárna Santa Laura je v pořadí třetí, kterou Sobotkova firma na chilském území postavila. Vyrostla během prvního pololetí loňského roku. Solek staví elektrárny hlavně v širším okolí hlavního města Santiaga. Díky slunečnému počasí zde solární park o výkonu tří megawatt za rok vyprodukuje 6,5 milionu kilowatthodin elektřiny; stejně výkonné zařízení v Česku vyrobí asi poloviční množství energie. Solek se soustředí na projekty do výkonu 10 megawattů, které mají v Chile výhodnější cenové podmínky než obří solární parky.