United Bakeries vzdaly spor s Agrofertem. Pekárny musejí vrátit stomilionovou zálohu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

United Bakeries vzdaly spor s Agrofertem. Pekárny musejí vrátit stomilionovou zálohu

, čtk,
United Bakeries vzdaly spor s Agrofertem. Pekárny musejí vrátit stomilionovou zálohu
Zdroj: Jan Rasch/Euro

Pekárenská skupina United Bakeries stáhla od Nejvyššího soudu své dovolání v případu nedokončené fúze s koncernem Agrofert. Pekárny tak definitivně vzdaly boj o stomilionovou zálohu na chystané spojení s Agrofertem, kterou mu nyní musí vrátit i s úroky. Loni v dubnu o tom pravomocně rozhodl Vrchní soud v Praze.

„Dovolací řízení bylo zastaveno, protože žalovaná strana vzala dovolání zpět,“ citovala Česká televize mluvčí Městského soudu v Praze Markétu Puci.

Pekárny United Bakeries se k důvodům upuštění od dovolání nechtěly vyjádřit s tím, že nejsou přímo účastníkem řízení – Agrofert se nesoudí přímo s nimi, ale s European United Bakeries se sídlem v Lucembursku, která je jejich mateřskou společností.


Babišova největší prohra. Agrofert vzdal boj s Poláky o 20 miliard

 Areál Unipetrolu


Agrofert po pekárnách požadoval zpět stomilionovou zálohu, kterou zaplatil v souvislosti s plánovanou fúzí své pekárenské společnosti Penam s United Bakeries. K uzavření obchodu ale nakonec nedošlo. Transakci sice schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, v roce 2012 ji ale odmítl schválit slovenský antimonopolní úřad.

Agrofert
Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Loni zaměstnávala zhruba 33.000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22 tisíc v Česku. Koncern vlastnil ještě loni na začátku roku tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. V únoru kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

United Bakeries je přední pekárenská skupina ve střední Evropě. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Mateřskou společností skupiny United Bakeries je společnost European United Bakeries S.A. se sídlem v Lucembursku.

Dále čtěte:

Rekordní dotace pro Agrofert. Loni na nich získal 2,1 miliardy

Agrofert by měl vrátit dotace, protože ho ovládá Babiš, tvrdí Piráti

Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenský fond

Rekordní dotace pro Agrofert. Loni na nich získal 2,1 miliardy