Tykačova Sev.en Energy uzavřela dohodu s čínským energetickým gigantem China Huaneng Group - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Tykačova Sev.en Energy uzavřela dohodu s čínským energetickým gigantem China Huaneng Group

, čtk,
Tykačova Sev.en Energy uzavřela dohodu s čínským energetickým gigantem China Huaneng Group
Zdroj: Archiv

Společnost Sev.en Energy dnes v Pekingu uzavřela dohodu s čínskou firmou China Huaneng Group, jednou z nejvýznamnějších čínských energetických společností. Za českou firmu smlouvu podepsal generální ředitel skupiny Luboš Pavlas. Její majitel Pavel Tykač se u příležitosti podpisu setkal s prezidentem China Huaneng Group (CHG) Šu Jin-piaoem.

Sev.en Energy na začátku února oznámila nákup polovičního podílu v nadnárodní energetické společnosti InterGen N.V., která vlastní tři elektrárny v Británii a má podíl ve dvou elektrárnách v Austrálii. CHG je spoluvlastníkem InterGen.

„Spolupráce s čínskými partnery je významným krokem Sev.en Energy na cestě k mezinárodnímu růstu. Jsme připraveni využít potenciál dalšího rozvoje výrobní základny InterGenu. To je cesta ke zhodnocení investic,“ uvedl k dnešnímu setkání generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas.

V dohodě obě strany podle Sáričkové potvrzují rozhodnutí společně efektivně řídit a rozvíjet spoluvlastněný InterGen. Zároveň dohoda umožňuje, aby Sev.en Energy mohla využít know how CHG v oblasti moderních energetických řešení. Sáričková poznamenala, že partnerství otevírá možnosti využití nejmodernějších energetických technologií CHG v Evropě.

„Čína udělala ohromný skok v rozvoji technologií pro energetiku. Nás zajímají zejména nejnovější možnosti v oblasti ekologizace konvenčních zdrojů, ale také trendy v oblasti energetiky pro budoucnost,“ uvedl Pavlas.


Draze zaplacené uhlí. Tykač dal za mostecké doly 28 miliard

 Pavel Tykač


Výkonný ředitel zodpovědný za mezinárodní expanzi Alan Svoboda označil za jeden z významných projektů možnost výstavby velkokapacitních bateriových parků ve Velké Británii. „Mohli bychom se tak stát lídrem této moderní technologie v Evropě. V úvahách je i realizace podobného projektu v Čechách,“ dodal.

Aktuálně má Sev.en Energy v Číně tým inženýrů, který v rámci návštěv místních energetických provozů a technologických center zkoumá možnosti využití čínských technologií v České republice.

China Huaneng Group je podle Sev.en Energy druhou největší energetickou společností v Číně. Ve svém portfoliu má jak uhelné zdroje, tak plynové či vodní a větrné elektrárny.

Sev.en Energy od loňska zastřešuje firmy finančníka Tykače sdružené dříve ve skupinách Czech Coal a Sev.en. V Česku skupina provozuje dva hnědouhelné doly a čtyři uhelné elektrárenské bloky. Zaměstnává více než 3200 lidí. Hodnota konsolidovaných aktiv před akvizicí poloviny InterGenu je více než 850 milionů eur (21,9 miliardy korun).

Dále čtěte:

Byla jiná doba, říká o ovládnutí poloviny Mostecké uhelné Pudil

Čtěte také:

Zeman vyzdvihl Hedvábnou stezku a hájil Huawei. České firmy podepsaly v Pekingu desítky dohod

Zeman v Pekingu urguje miliardy. Číňané přislíbili investice

Pragmatismus změnil Čínu v globální mocnost

Německý průmysl varuje před čínským státním kapitalismem: EU se musí bránit

Černá listina se plní. Čínský velký bratr už rozhoduje, kdo smí do vlaku

Kauza skvělého úspěchu. Huawei je bezpečnostní hrozba prvního kalibru

Pátá letecká linka mezi Českem a Čínou: spojí Prahu a Šen-čen