Uhelná elektrárna NavajoZdroj: CC BY-SA 3.0: Wolfgang Moroder
vývoj zaměstnanosti v amerických uhelných dolechZdroj: eia
Uhelná elektrárna v Texasu, ilustrační fotoZdroj: Profimedia.cz
Úhelný důl americké společnosti Peabody EnergyZdroj: Peabody Energy
Tři světy. Archivní snímek zachycuje tři momenty dokreslující pohnuté 20. století Mostu. Staré královské město muselo kvůli těžbě hnědého uhlí ustoupit rypadlům, kostel Nenebevzetí Panny Marie se plánovači rozhodli zachránit a přesunuli jej. A většina lidí, kteří žili ve Starém Mostě a dalších zničených obcích, se pak nastěhovala do paneláků.Zdroj: čtk
Uhlí už netáhne. Místo tuhých surovin se nákladní dopravci stále víc zaměřují na kontejnerové vlaky s jednodušší nákladkou a vykládkou.Zdroj: Jan Rasch
Uhelná elektrárna v americkém Lake SideZdroj: wikimedia commons GNU-free documentation license (Mscalora)
Polská uhelná elektrárna TurówZdroj: Hynek Glos, Euro
ilustrační fotoZdroj: Tomáš Kubelka, Mladá fronta
Těžba uhlí, ilustrační fotoZdroj: Pixabay.com
Uhelný důl v Číně, ilustrační fotoZdroj: CC BY SA 2.0: Peter Van den Bossche via Wikimedia
Těžba uhlí na ŠpicberkáchZdroj: Store Norske
Těžba uhlí na ŠpicberkáchZdroj: Store Norske
Těžba na lomu BílinaZdroj: MAKY.OREL, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Těžba uhlí v severních ČecháchZdroj: CC BY-SA 3.0: Jirka Dl via Wikimedia
Lithiové odkalištěZdroj: psyberartist via flickr.com (CC BY 2.0)
Řecká uhelná elektrárna a povrchový důl MegalopoliZdroj: CC BY-SA 4.0 Peter Tzeferis
Britská uhelná elektrárna EggboroughZdroj: CC BY-NC-ND 2.0 via Flickr
Uhelná elektrárna v USAZdroj: CC BY-SA 2.0: Greg Goebel; Wikimedia
Některé informace vyplouvají na povrch až s odstupem času. Například cena, kterou zaplatil za uhelné doly na Mostecku finančník Pavel Tykač. Zatímco dříve média tuto kupní cenu odhadovala na zhruba 20 miliard korun, podle nových informací to bylo 28 miliard.
Částku zveřejnila tisková mluvčí energetické skupiny Sev.en Gabriela Sáričková Benešová. Stalo se tak v reakci na vyjádření ekologických aktivistů, kterým vadí, že skupina Sev.en Energy platí málo peněz na poplatcích za vytěžené uhlí, a naopak si vyplácí vysoké dividendy. Konkrétně 22 miliard korun od chvíle, kdy se Tykač stal majitelem.
„Doly byly v roce 2007 na prodej za 28 miliard korun. Takže celková vyplacená dividenda za dvanáct let zatím ani nepokryla tehdejší tržní cenu,“ uvedla mluvčí Sev.en.
Pavel Tykač koupil uhelné doly na Mostecku – tehdy ještě pod značkou Czech Coal – v několika etapách. Nejprve v roce 2006 získal 40procentní podíl, který později navýšil na 50 procent. V závěru roku 2010 pak Tykačova firma Indoverse registrovaná na Kypru dokoupila zbývající akcie a stala se jediným akcionářem mosteckých dolů.
Nová informace o kupní ceně ukazuje, že bývalí vlastníci prodali důlní firmu velmi výhodně. Na prodeji vydělala hlavně trojice Petr Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský. Tito byznysmeni později založili investiční skupinu bpd partners, která investuje hlavně do obnovitelných zdrojů energie, chemického průmyslu a nemovitostí. Čistá hodnota aktiv bpd partners dosahuje zhruba 17 miliard korun.