Trefa do černého. Česká Zbrojovka loni vydělala miliardu, zejména díky Americe - Euro.cz

Přihlášení

Trefa do černého. Česká Zbrojovka loni vydělala miliardu, zejména díky Americe

,
Trefa do černého. Česká Zbrojovka loni vydělala miliardu, zejména díky Americe
Zdroj: CZG
  • Výnosy skupiny CZG v roce 2020 dosáhly 6,8 miliard korun, což představuje meziroční nárůst o 14,6 %

  • Za nárůstem stojí zejména americký trh, doma v ČR firmě poklesly tržby o 76 procent

  • Zbrojovka loni vstoupila na burzu, letos koupila tradičního amerického výrobce zbraní Colt

Česká Zbrojovka Group dosáhla v roce 2020 rekordních výsledků, když utržila bezmála sedm miliard korun. Sama společnost přičítá meziroční navýšení výnosů o 14,6 % zejména vysoké poptávce po jejích produktech ve Spojených státech.

Tržby v USA představovaly 66%, následovány 13,8% podílem výnosů dosažených v Evropě bez ČR. Česká republika se na celkových výnosech podílela ze 4,8 %, zbylých zhruba patnáct procent připadá na Asii, Afriku a další části světa.

„Rok 2020 byl významným z mnoha pohledů. Pandemie covid-19 nás vystavila mnoha organizačním a logistickým výzvám. Jsem rád, že mohu sdělit, že jsme všechny úspěšně zvládli a že CZG dosáhla, spolu s uvedením několika nových produktů a silnými objednávkami, historicky rekordních výsledků,“ říká v tiskovém prohlášení předseda představenstva  CZG Lubomír Kovařík.

Provozní zisk společnosti se v loňském roce přehoupl přes miliardu. Výsledných 1056,3 mil. Kč je o 11,9 % více než v roce 2019. Zbraní přitom firma meziročně prodala o 24,9 procenta víc než předloni – 467 463 kusů.

Z pohledu regionálního rozložení se v roce 2020 výnosy v ČR snížily o 76,0 % na celkových 327,4 mil. Kč. Tento výsledek byl podle Zbrojovky způsoben zejména odkladem dodávek pro Armádu České republiky a také vlivem jednorázové dodávky munice v roce 2019, která se v roce 2020 neopakovala. Další příčinou byl pokles prodejů civilním zákazníkům v důsledku probíhající pandemie onemocnění covid-19 a souvisejícím omezením, uvádí firma.

V květnu 2020 oznámila CZG  koupi menšinového podílu ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně, společnosti Spuhr i Dalby AB. V říjnu minulého roku pak završila veřejnou nabídku svých akcií na Burze cenných papírů Praha.

Letos v únoru podepsala firma smlouvu o koupi stoprocentního podílu ve společnosti Colt, která je – stejně jako uherskobrodská Zbrojovka – tradičním výrobcem zbraní.

Česká zbrojovka koupí legendárního konkurenta z USA. Za Colt zaplatí pět miliard

Místopředseda představenstva Jan Drahota říká, že na rok 2021 se firma těší: „Věříme, že dokážeme nadále využívat tržních příležitostí i zásluhou nové akvizice Coltu. CZG je tak ve skvělé pozici pro to, aby dokázala naplnit svou vizi stát se skutečným globálním hráčem na trhu se zbraněmi.“