Těžké časy Agrofertu: výsledky klíčových chemiček se loni výrazně zhoršily - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Těžké časy Agrofertu: výsledky klíčových chemiček se loni výrazně zhoršily

,

Zatímco premiér Andrej Babiš čelí tlaku stovek tisíc demonstrantů, jeho podnikatelská skupina uložená ve svěřenských fondech se potýká s jinými riziky. Chemické závody z holdingu Agrofert postihl propad ziskovosti a celkově nepříznivá situace na trhu s umělými hnojivy. Ze zatím zveřejněných čísel vyplývá, že Lovochemie zakončila loňský rok jen těsně v kladných číslech, slovenské Duslo již bylo ztrátové.

Ve veřejných zdrojích lze dohledat výsledky tří významných společností z holdingu Agrofert. Lovosická chemička Lovochemie podle nedávno zveřejněné výroční zprávy vykázala za rok 2018 zisk ve výši pouhých 1,8 milionu korun. Ještě o rok dříve to bylo 91 milionů a do roku 2015 se zisk běžně pohyboval okolo 300 milionů. Ke zhoršení výsledku došlo navzdory nárůstu výroby hlavních produktů – kyseliny dusičné a dusíkatých hnojiv. „K meziročnímu poklesu zisku došlo především vlivem nižších prodejních cen hlavních produktů na evropském trhu,“ uvedlo vedení Lovochemie ve výroční zprávě.

Horší výsledky hlásí také největší dceřiná společnost Agrofertu na Slovensku – Duslo Šaĺa. Ta loni hospodařila se ztrátou 5,9 milionu eur (150 milionů korun). Přitom o rok dříve měla zisk převyšující 12 milionů eur a před čtyřmi lety to bylo 39 milionů eur. V tomto případě představenstvo podniku ztrátu nijak nekomentovalo, pouze se pochlubilo dokončením a spuštěním nové výrobny čpavku za 310 milionů eur. Ale ani v případě Dusla nepřineslo navýšení výroby lepší finanční výsledek.

Věříte, že Andrej Babiš neovládá Agrofert?

Již na počátku března informoval web Euro.cz o loňských výsledcích lovosického závodu Preol. Jedná se o dominantního výrobce řepkové bionafty v Česku. Ten loni navýšil zisk na 164 milionů korun, tržby za prodej vlastních výrobků a služeb stagnovaly na úrovni 5,3 miliardy korun. Krátce poté však byla výroční zpráva za rok 2018 z webu Preolu stažena a není zde uvedena ani .

Informace o zhoršující se pozici Babišových společností v posledních dnech rozvířil zpravodajský web motejlekskocdopole.com. „Vysoký dluh, obrovský propad výsledků kdysi klíčových chemiček, akviziční impotence, v zahraničí zcela nulová. To je Agrofert dnešních dnů. Zcela jiný, než Andrej Babiš nastoupil v lednu 2014 na ministerstvo financí,“ uvedl web k aktuální situaci jedné z největších firemních skupin v Česku.

Otroci dotací. O závislosti Agrofertu na veřejné podpoře

Přečtěte si také:

Babiš je ve střetu zájmů, tvrdí Evropská komise. Česko má vrátit část dotací pro Agrofert

Zemědělský fond stopne vyplácení dotací Agrofertu a Tomanovým podnikům

Senát vytvořil komisi k vyhodnocení auditů ohledně Babiše a Tomana

Kauza Čapí hnízdo: o zastavení stíhání požádali všichni obvinění, včetně Babiše

Agrofert poslal Čapímu hnízdu na reklamu 272 milionů korun

Příliš brzy na vítězství

Ohodnoťte tento článek
Diskuze