Babišova velkovýrobna bionafty zpátky v zisku: Preol vydělal 164 milionů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Babišova velkovýrobna bionafty zpátky v zisku: Preol vydělal 164 milionů

,

Po nevydařeném roce 2017, kdy vinou nepříznivých cen biopaliv na trhu spadl lovosický závod Preol do ztráty 89 milionů korun, se z výroby řepkové bionafty opět stal ziskový byznys. Loňský zisk podniku náležícího do holdingu Agrofert se vyšplhal na 164 milionů korun. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb stagnovaly na úrovni 5,3 miliardy korun.

Zatímco jiné podniky zveřejňování svých finančních výsledků a výročních zpráv odkládají na co možná nejpozdější termín, Preol se skupiny Agrofert se „pochlubil“ svými výsledky za rok 2018 již na počátku března. Výroční zprávu zveřejnil na svém webu. Preol je dominantním výrobcem bionafty v České republice s roční kapacitou až 460 tisíc tun. Vedle podnikání v oboru biopaliv se zabývá také výrobou řepkového oleje pro použití v potravinářství.

Jak v úvodu výroční zprávy uvedl místopředseda představenstva Milan Kuncíř, podmínky pro podnikání Preolu zůstaly i v loňském roce náročné. Vysoká cena řepkového semene způsobila, že v prvním pololetí bylo hospodaření ve ztrátě. Situace se obrátila v červenci, kdy rostoucí cena bionafty a pád ceny řepkového semene umožnila návrat k ziskovému provozu.


Agrofert omezí investice, zaměří se na snížení dluhů

 Sídlo Agrofertu


Andrej Babiš chtěl původně získat závod Setuza v Ústí nad Labem, což se mu nepodařilo. Proto si postavil vlastní výrobnu bionafty v areálu lovosické Lovochemie. Preol nejvíce profitoval hned po spuštění, v roce 2010 vydělal 751 milionů korun. Jenže po pár letech se ukázalo, že evropští byznysmeni postavili příliš mnoho kapacit a že biopaliv je na trhu nadbytek. Zisk Preolu proto výrazně klesl.

Dnes se Preol snaží své vazby na premiéra Babiše spíše zakamuflovat. Ve zprávě o vztazích uvádí, že vlastníkem Agrofertu je svěřenský fond AB private trust I ovládaný Zbyňkem Průšou.

Přečtěte si také:

Babišův střet zájmů: auditoři EU zkoumají dokumenty ve Státním zemědělském fondu

Andrej I. Nedotknutelný. Vyšetřování kauzy Čapí hnízdo se natahuje

Komentář: Koalice dotačního podvodu

Politika dotací skosila třetinu evropských rodinných farem. Peníze shrábl Agrofert a spol.

 Film Selský rozum nabízí mimo jiné podrobné vysvětlení toho, proč na českých polích roste ve výrazném podílu řepka

Ohodnoťte tento článek
Diskuze