OKD je opět v plusu. Zbankrotovaný podnik loni dosáhl zisku 3,4 miliardy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

OKD je opět v plusu. Zbankrotovaný podnik loni dosáhl zisku 3,4 miliardy

, David Tramba, čtk,
OKD je opět v plusu. Zbankrotovaný podnik loni dosáhl zisku 3,4 miliardy
Zdroj: Tomáš Kubelka, Mladá fronta

Zkrachovalá firma vykazující miliardové zisky? I to je možné. Těžební společnost OKD loni vykázala zisk 3,4 miliardy korun. Během let 2013 až 2016 přitom bylo hospodaření jediného producenta černého uhlí v Česku těžce ztrátové. Důsledkem byl bankrot vyhlášený v květnu 2016.

Obrat v hospodaření byl možný díky skokovému nárůstu cen černého uhlí na světovém trhu v druhé polovině roku 2016. Ten měl souvislost s rostoucí spotřebou a omezením těžby v Číně.

OKD dosáhla loni tržeb 16,8 miliardy korun a vytvořila zisk 3,4 miliardy korun. Vytvořila dost hotovosti pro další chod podniku. Informoval o tom insolvenční správce Lee Louda. „Hospodářský výsledek firmy za rok 2017 je velmi pozitivní. Je to dobrá zpráva pro další provoz OKD,“ řekl.

Jak vyplývá ze statistiky ministerstva průmyslu a obchodu, objem těžby uhlí v OKD loni klesl o pětinu na 5,5 milionu tun. Pokles souvisí hlavně s ukončením těžby na Dole Paskov. Navzdory omezování produkce zůstává OKD významným zaměstnavatelem v regionu. Na konci loňského roku evidovalo 7149 vlastních zaměstnanců a 2357 agenturních pracovníků.


Bakalův recept na zbohatnutí: levně koupit, vysát, zmizet

Zdeněk Bakala


Kolem OKD bylo v uplynulém týdnu živo. Nejprve nastal k 1. dubnu převod dolů a dalších provozních aktiv zkrachovalé důlní společnosti do dceřiné firmy OKD Nástupnická, která následně zkrátila svůj název na OKD. Ve středu 4. dubna tuto firmu očištěnou o dluhy převzal státní podnik Prisko, který za ni insolvenčnímu správci zaplatil necelých 80 milionů korun.

Původní předpoklad je, že OKD dotěží dostupné zásoby a nejpozději do šesti let uzavře zbývající šachty na Karvinsku. Pokud se cena uhlí udrží vysoko, mohl by státem ovládaný podnik své plány ještě přehodnotit.

Přečtěte si také:

Vyšší, než se čekalo. Náklady na útlum dolů OKD se odhadují na 6,6 miliardy

Bakalův švindl aneb Staré pověsti privatizační

Bakala miliardy vracet nechce. Žalobu insolvenčního správce OKD odmítá

Bakalova šachta ožívá. Polský důl Dębieńsko restartují Australané

Soumrak nad horníky. Polovinu z nich nahradí roboti už po roce 2020


Ohodnoťte tento článek
Diskuze