Objem přenesených dat v mobilních sítích se loni výrazně zvýšil. U O2 se zdvojnásobil - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Objem přenesených dat v mobilních sítích se loni výrazně zvýšil. U O2 se zdvojnásobil

, red, čtk,
Objem přenesených dat v mobilních sítích se loni výrazně zvýšil. U O2 se zdvojnásobil

Objem přenesených dat v mobilních sítích v Česku loni vzrostla u operátorů až na dvojnásobek. Firmy během roku přišly s většími datovými objemy a rostl i počet uživatelů, zejména u pevného připojení přes LTE.

„Díky tarifům s většími objemy dat, balíčkům O2 Spolu a rostoucímu počtu zákazníků mobilního internetu na doma vzrostl datový provoz v mobilní síti O2 meziročně o více než 100 procent,“ uvedla mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Vodafone loni zaznamenal nárůst objemu přenesených dat o 66 procent 88,8 terabytu.

Zatímco počet provolaných minut nebo SMS stagnuje, celkové množství dat přenesených v síti T-Mobilu se podle mluvčí Martiny Kemrové zvýšilo o 26 procent na 55,3 terabytu. „K intenzivnímu využívání datových služeb přispělo mimo jiné uvedení služby Pevný internet do zásuvky nebo Magenta 1 tarifů, umožňující sdílet data ve skupině uživatelů či využívat extra příděl dat,“ dodala.

Spotřebu dat zvyšují zejména routery umístěné v bytech, které jsou připojené přes mobilní sítě LTE. Ty v některých lokalitách suplují absenci pevného připojení přes telefonní linky, kabel nebo optiku.

Podle několika studií patří mobilní data v Česku k nejdražším v Evropě. Téma přiživila ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO), která uvedla, že data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. „My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,“ řekla Nováková. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vláda dělá vše pro to, aby se cena mobilních dat snižovala.

Kde je skutečný problém? Čtěte komentář experta:

Drahá data trápí zákazníky i politiky. Skutečnou příčinu ale nikdo neřeší

České Radiokomunikace

Ohodnoťte tento článek
Diskuze