Nekonečná bitva o CS Fondy: Akro nehodlá ministerstvu financí vracet miliardy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Nekonečná bitva o CS Fondy: Akro nehodlá ministerstvu financí vracet miliardy

,
Nekonečná bitva o CS Fondy: Akro nehodlá ministerstvu financí vracet miliardy
Zdroj: CC0 via Pixabay

Investiční společnost Akro, která zastupuje někdejší podílníky CS Fondů, pokračuje v boji o dvě miliardy plus úroky a podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Peníze získala před šesti roky jako odškodnění od ministerstva financí. Podle rozsudku Městského soudu v Praze z loňského listopadu je však měla ministerstvu vrátit.

Případ sahá do divokých devadesátých let. V roce 1997 tehdy sérií transakcí zmizelo z fondů celkem 1,23 miliardy korun a zbyly v nich bezcenné akcie. Akro investiční společnost začátkem února podala k Nejvyššímu soudu v Brně dovolání proti rozsudku Městského soudu v Praze spolu s návrhem na odklad vykonatelnosti rozsudku.

Stát měl podle zmíněného rozsudku z listopadu loňského roku získat zpět 2,1 miliardy korun s příslušenstvím, které před šesti lety vyplatil jako odškodné v souvislosti s kauzou vytunelovaných CS Fondů. Akro investiční společnost tyto peníze vysoudilo v roce 2012 jako náhradu škody za to, že stát nedokázal vytunelování zabránit.


Mamute, otřes se. Proč se města propadají do dluhů?

 Mamutí skokanský můstek v Harrachově


Podle Akra stát pochybil jednak v nesprávném postupu notáře, jenž připustil odvolání představenstva a dozorčí rady CS Fondů, jednak v údajné laxnosti finančně analytického útvaru ministerstva financí, který nezabránil vyvedení peněz do ciziny, přestože dostal oznámení o podezřelé transakci.

Kauza CS Fondů se táhne od roku 1997. Firma Umana tehdy získala z CS Fondů majetek v hodnotě 1,23 miliardy korun. Jako protihodnotu dostal fond téměř bezcenné akcie firmy Drůbež Příšovice. Peníze pak z Plzeňské banky zmizely na účtech v zámoří.

Soudy v minulosti uložily za vytunelování CS Fondů čtyřem lidem nepodmíněné tresty od čtyř do osmi let vězení. Policie se zabývala i rolí finančníka skupiny Motoinvest Pavla Tykače v transakcích kolem CS Fondů.

Přečtěte si také:

Soud osvobodil radní Frýdku-Místku. Obžaloba je vinila z prodeje pozemků pod cenou

Zakázané město: jizvy z okupace se dosud nezhojily

Styrenem zazděné Podkrkonoší. Kocbeře jsou kvůli laminátovně jednou z nejzamořenějších lokalit

Nové Heřminovy prohrály u soudu boj proti přehradě. Vodní dílo má obec částečně zatopit

Úplně jiné pohraničí: Hlučínsko se naučilo prosperitě

Křivda v Krušných horách: ropovod družba se má prodloužit o 200 kilometrů