Největší riziko nyní představují pendleři, říká Hamáček. Prymula vládě v pondělí navrhne jejich cesty za hranice zakázat - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Největší riziko nyní představují pendleři, říká Hamáček. Prymula vládě v pondělí navrhne jejich cesty za hranice zakázat

ČTK,
Největší riziko nyní představují pendleři, říká Hamáček. Prymula vládě v pondělí navrhne jejich cesty za hranice zakázat
Zdroj: ČTK/AP/Petr David Josek

Vláda by měla v pondělí podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) znovu zvážit zákaz jízd takzvaných pendlerů za prací do zahraničí. Riziko, že narušují systém dalších opatření, je příliš veliké, řekl Hamáček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Je podle něj nicméně na šéfovi krizového štábu Romanu Prymulovi, zda jsou cesty pendlerů za hranice ještě snesitelné z hlediska šíření epidemie nového typu koronaviru.

Prymula v televizi Prima řekl, že v některých lokalitách by bylo na místě cesty pendlerů přes hranice zakázat. V pondělí to navrhne vládě.

„Chápu, že mají hypotéky, živí rodiny. Pro mne už je ale to riziko příliš veliké,“ uvedl Hamáček s tím, že by jízdy pendlerů zakázal.

Od půlnoci na sobotu začala pro pendlery platit přísnější pravidla. Přes hranice smějí pouze s vyplněným formulářem od zaměstnavatelů doplněným navíc každodenním razítkem.

Policie dává razítka na hranicích každému ráno při výjezdu a po příjezdu zpět. Vláda nová pravidla zavedla kvůli tomu, že někteří lidé režim, který dovoluje zemi opustit v době opatření proti epidemii koronaviru, zneužívali.

Od pondělí platí v celém Česku zákaz volného pohybu lidí po celé zemi. Nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Stát také zakázal až na výjimky, například kamionovou dopravu, překračování hranic. Pendlerům dal výjimku, mohou zajíždět až sto kilometrů od hranic. Ve středu vláda rozhodla i o zdravotních prohlídkách na hranicích.

Premiér Andrej Babiš několikrát zdůraznil, že hranice mohou být uzavřeny i pro pendlery. V uplynulém týdnu nicméně zmínil, že by bylo třeba postupovat samostatně pro pracovníky v Německu a Rakousku. Zatímco v Německu by jejich stažení nemělo podle premiéra velký vliv, v Rakousku jsou na pracovnících z Česka více závislé sociální a zdravotní služby.

Největší riziko nyní představují pendleři, říká Hamáček. Prymula vládě v pondělí navrhne jejich cesty za hranice zakázat
4 (80%) 4 hlasování
Diskuze