Největší polská energetika PGE má jasno. Raději než reaktory chce stavět větrné elektrárny - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Největší polská energetika PGE má jasno. Raději než reaktory chce stavět větrné elektrárny

,
Největší polská energetika PGE má jasno. Raději než reaktory chce stavět větrné elektrárny
Zdroj: CC BY-NC-ND 2.0: Statkraft via Flickr

Jaderná energetika nás nezajímá, raději budeme stavět větrné elektrárny v Baltském moři. K takovému závěru dospělo podle polských médií vedení tamní energetické skupiny PGE. Obojí současně si ani největší polská energetická skupina nemůže dovolit. Větrná energie vychází oproti jádru výhodněji. Lídrem konsorcia pro stavbu prvních jaderných bloků se má údajně stát rafinerský koncern PKN Orlen.

Zatímco rozvoj větrných parků na pevné zemi je v Polsku fakticky zablokován přísnou legislativou, na mořských mělčinách stavět lze. Polska Grupa Energetyczna (PGE) chce v Baltu do roku 2030 postavit větrníky o celkovém výkonu 2500 megawattů. Generální ředitel PGE Henryk Baranowski se již nechal slyšet, že by podnik mohl své plány ještě navýšit.

Reakce trhu odpovídá současným náladám mezi investory. Akcie PGE na varšavské burze ve čtvrtek vzrostly o šest procent na 10,69 zlotého, zatímco „jaderný náhradník“ PKN Orlen (u nás známý hlavně jako většinový vlastník Unipetrolu) zaznamenal pokles kurzu akcie o necelá dvě procenta na 84,90 zlotého.


Konec snu o polském Kuvajtu. Těžit plyn z břidlic už nikdo nechce

 Ložisko břidlicového plynu v Polsku


Skupina PGE přitom není jediná, kdo chce rozjet výstavbu v polském sektoru Baltského moře ve velkém. Řádově tisíce megawattů výkonu na moři plánují postavit energetické společnosti Enea a Polenergia, což je součást holdingu Kulcyk Investments. Také zmíněný PKN Orlen začal hledat dodavatele technických plánů pro stavbu 1200 megawattů výkonu na Baltu. Přenosová soustava PSE počítá s připojením 4000 megawattů offshore větrných parků do konce roku 2026 a dalších 4000 megawattů po tomto datu.

PGE vlastní majoritní 70procentní podíl v konsorciu EJ1, které má stavět první polskou jadernou elektrárnu. Minoritní 10procentní podílu zde drží Tauron, Enea a těžební společnost KGHM. Ve hře jsou zatím dvě lokality – Žarnowiec nebo Lubiatowo v nejsevernější části Polska nedaleko Gdaňska. Ještě loni hovořila polská vláda o spuštění prvních bloků v roce 2029, nyní se i tento termín zdá být nereálný. Dosud nepadlo rozhodnutí o modelu financování ani o dodavateli reaktorů.

Přečtěte si také:

Největší větrná turbína v provozu: jedna otočka uživí dům po celý den

Váhavý krok k obchodovatelnosti. ČEZ prodal prvních 14 tisíc akcií svého zeleného fondu

Velká ropná jízda. Nejdůležitější byznys planety má před sebou mimořádně divokou sezonu


Ohodnoťte tento článek
Diskuze