Největší větrná turbína v provozu: jedna otočka uživí dům po celý den - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Největší větrná turbína v provozu: jedna otočka uživí dům po celý den

,
Největší větrná turbína v provozu: jedna otočka uživí dům po celý den
Zdroj: mhivestasoffshore.com

Na začátku dubna byla instalována nejsilnější větrná turbína na světě ve Skotsku na moři. Měří 191 metrů a výkon má 8,4 MW. Celkem má být ve větném parku v zálivu u města Aberdeen instalováno 11 obřích turbín. Ani protesty Donalda Trumpa nevedly k zastavení projektu. Prezidentovi se nelíbilo, že větrníky naruší výhled na moře z jeho golfového hřiště.

Větrné turbíny jsou stále větší a také výkonnější. Dokazuje to instalace větrníku MHI Vestas o výkonu 8,4 megawattů v offshore parku vzdáleném tři kilometry od pobřeží u skotského města Aberdeen.

Větrný park, jenž má mít celkem kapacitu 92,4 MW, buduje švédský koncern Vattenfall. Celkem bude mít 11 turbín vysokých 191 metrů.

Park má po dokončení v létě tohoto roku elektřinou zásobovat 70 procent domácností v Aberdeenu. Jediná otočka obří turbíny má vyrobit elektřinu pro celý dům na jeden den, uvedl časopis Wired.

Zajímavostí je, že proti výstavbě protestoval také Donald Trump. Nelíbilo se mu, že turbíny budou narušovat výhled z jeho golfového resortu Balmedie. Trump řekl, že jsou obří větrné turbíny ošklivé.


ČEZ míří za větrem do Francie:

Západní vítr: ČEZ začne tyčit větrníky ve Francii

 Výstavba větrné elektrárny na Božím Daru


V roce 2012 psal Trump tehdejšímu premiérovi Skotska Alexu Salmondovi, že výstavba zničí pobřeží i skotskou krajinu monstrózními turbínami. Skotská vláda ale projekt v roce 2015 schválila a soud Trumpovy námitky zamítl.

„Jsme nadšení z toho, že nová technologie bude umístěna na všech turbínách,“ řekl k montáži projektový manažer European Offshore Wind Deployment Centre (oficiální název nového parku) Adam Ezzamel. Průměr rotoru dosahuje 164 metrů. Každý ze tří listů měří 80 metrů.

Jean Morrisonová z městské organizace pro obnovitelné energie tvrdí, že se jedná o převratnou technologii, která je nejvýkonnější svého druhu na světě. Z města Aberdeen se tak stává zelené energetické město budoucnosti.

Větrník o instalovaném výkonu 12 MW:

Větrník GE Haliade-X

Zdroj: GE

Americká firma General Electric připravuje do budoucna ještě výkonnější turbíny. S výškou 260 metrů a průměrem rotoru 220 metrů dosáhne výkonu 12 MW. K dodání bude model Haliade X od roku 2021. Jednotlivé listy budou mít délku 107 metrů.

Dále čtěte:

Spor o 50 metrů: výstavba obřích větrných turbín rozdělila německou vesnici

Nový hráč v české energetice: „Litevský Agrofert“ koupil třetí největší větrný park

S větrem o závod: Němci mají už téměř 30 tisíc větrníků

Evropa zelená. Obnovitelné zdroje loni zajistily výrobu již 30 procent elektřiny

 Výstavba větrného parku ČEZ Fantanele Cogealac v Rumunsku