Monetě rostl objem poskytnutých úvěrů. Za tři čtvrtletí zvýšila zisk na 3,4 miliardy korun - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Monetě rostl objem poskytnutých úvěrů. Za tři čtvrtletí zvýšila zisk na 3,4 miliardy korun

, čtk,
Monetě rostl objem poskytnutých úvěrů. Za tři čtvrtletí zvýšila zisk na 3,4 miliardy korun
Zdroj: čtk

Moneta Money Bank za tři čtvrtletí letošního roku zvýšila čistý zisk meziročně o 7,8 procenta na 3,36 miliardy korun. Provozní výnosy ale klesly o tři procenta na 7,5 miliardy Kč. Bance nadále rostl objem poskytnutých úvěrů, výsledky vylepšil také odprodej špatných úvěrů. Na jejich základě zvýšila odhad celoročního čistého zisku na 4,1 miliardy korun, tedy o 400 milionů více proti předchozímu odhadu.

Zamýšlenou dividendu za letošní rok banka zvýšila na 5,6 koruny hrubého za akcii, dosud to bylo o desetník méně.

Úvěrové portfolio meziročně vzrostlo o 14 procent díky růstu retailových úvěrů o víc než pětinu a komerčních úvěrů o 7,3 procenta. Objem hypoték stoupl o víc než polovinu, spotřebitelských úvěrů o 9,1 procenta. „Moneta i nadále roste a vykazuje silnou ziskovost v oblasti retailových i komerčních úvěrů. Zaznamenali jsme výjimečný růst u hypotečních úvěrů i úvěrů pro podnikatele a malé firmy,“ uvedl generální ředitel banky Tomáš Spurný.

Z provozních výnosů 7,5 miliardy korun tvoří čisté výnosy z úroků 5,4 miliardy. Provozní náklady se zvýšily o 0,3 procenta na 3,5 miliardy korun, podle banky navzdory nárůstu nákladů na amortizaci a odpisy majetku o víc než polovinu na 428 milionů korun. Náklady na zaměstnance meziročně klesly o 2,3 procenta. „Poměr nákladů k výnosům ve výši 46 procent je lepší, než bylo očekávání managementu,“ uvedla banka.


Přečtěte si také:

Šéf Home Creditu Jírů: Jsme v dobré kondici a chystáme online ofenzivu

 Ředitel Home Credit Luděk Jírů


„Moneta reportovala lepší než očekávané výsledky. Jedinou kaňkou na kráse je čistý výnos z poplatků a provizí, který klesl zejména kvůli servisním poplatkům u depozitních a úvěrových produktů a sankčním poplatkům včetně poplatků za předčasné splácení, což je dáno silnou konkurencí na trhu,“ řekl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. Pozitivně hodnotí růst čisté úrokové marže, která by v kontextu dalšího očekávaného zpřísňování měnové politiky měla dále růst. Milým překvapením je podle něj i mírné zlepšení výhledu a návrhu dividendy.

Mimořádný zisk 1,07 miliardy korun před zdaněním Monetě přinesl odprodej historických nevýkonných úvěrů. Jejich objem se tak bance meziročně snížil o víc než 23 procent na 4,2 miliardy korun.

Moneta Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno banky z dřívějšího GE Money Bank se změnilo v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. Finanční ústav je dlouhodobě jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze.

Akcie Monety jsou nyní rozdrobeny mezi malé akcionáře. Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera ale nedávno spustila proces ke sjednocení Monety s Air Bank a českým a slovenským Home Creditem. Plánovaná banka má nést jméno Air Bank, uzavření transakce se předpokládá v polovině příštího roku a je podmíněno mimo jiné souhlasem regulátorů trhu.

Dále čtěte:

Rozpuštěný a vypuštěný fintech. Bankovní revoluce nebude

Finemo.cz přichází se žhavou novinkou. Cílí na širokou veřejnost

V Česku roste obliba internetového bankovnictví nejrychleji z EU

Na návštěvě u jednorožce. Můžeme být větší než řada bank, říká zakladatel Revolutu

Ohodnoťte tento článek
Diskuze