Málo peněz? Obrana škrtá první obchody - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Málo peněz? Obrana škrtá první obchody

,
Málo peněz? Obrana škrtá první obchody
Zdroj: Armáda ČR

Desetimiliardový nákup protiletadlových raketových kompletů SHORAD se nejspíš odsune. Obchod se měl podepsat letos v prosinci, ale ministerstvu obrany chybí peníze.

Lubomír Metnar (za ANO) už několik týdnů ví, že jeho resort příští rok dostane mnohem méně, než měl původně slíbeno. Místo 74,28 miliardy korun bude obrana v roce 2020 zřejmě hospodařit s částkou nižší o celé dvě miliardy.

A ministerstvo tak s velkou pravděpodobností přistoupí k úspornému kroku, který nastínil Filip Říha, Metnarův náměstek pro vyzbrojování, na posledním jednání sněmovního branného výboru. Tedy vyškrtnutí pořízení systému SHORAD z letošního rozvrhu. “Na tento projekt bychom netlačili, ale přesunuli jeho realizaci o jeden rok,” reagoval Říha na možnost, že by ministerstvo nemělo k dispozici oněch očekávaných 74,28 miliardy.

Jak týdeník Euro zjistil u několika zahraničních firem, které se o kontrakt zajímají, ministerští nákupčí na pořízení systému rozhodně netlačí a s komunikací nespěchají. I tenhle pomalý režim dosvědčuje, že nákup technologie SHORAD zmizel ze seznamu priorit.


A opravovat to bude kdo? Obrana neuzavřela smlouvu na servis nových obrněnců

 Kolový obrněný transportér Titus na podvozku Tatra


To znamená, že místo původně plánovaného prosince 2019 by se zakázka podepsala nejspíš až na konci příštího roku. Posvěcení projektu od vlády chce přitom obrana podle svých dřívějších vyjádření získat už letos v září. Smlouvu s advokátními kancelářemi Havel&Partners a MT Legal, jež mají průběh zakázky ohlídat, navíc ministerstvo uzavřelo už letos v březnu.

V rámci tohoto nákupu systému SHORAD (Short Range Air Defence) chce armáda získat celkem čtyři protiletadlové raketové baterie na podvozku Tatra 815 8×8, jejichž střely mohou sledovat a zničit až pět letících cílů současně, a které se vejdou do útrob dopravních letounů Airbus A400M, C-130 Hercules či C-17 Globemaster.

Seznam škrtnutých či odsunutých modernizačních projektů však pravděpodobně bude mnohem delší. I proto, že je stále zjevnější, že nynější snižování obranného rozpočtu je jen začátek. V roce 2022 by totiž armáda měla hospodařit s 95 miliardami, což je dokonce o deset miliard méně, než bylo v plánu.

Čtěte také:

Hra na nakupování: armádní kontrakty jsou nad síly hnutí ANO

Komentář: Metnar selhává. Tlačí obranu do maléru

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

Válka barev. Němci kvůli 53miliardovému českému tendru přestříkali své bojové vozidlo

Komentář: Poloprázdné armádní učebny

Ohodnoťte tento článek
Diskuze