Loni vzniklo i zaniklo nejvíce firem v historii Česka - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Loni vzniklo i zaniklo nejvíce firem v historii Česka

, čtk,
Loni vzniklo i zaniklo nejvíce firem v historii Česka
Zdroj: Profimedia.cz

V České republice loni vzniklo 32 557 obchodních společností, což je meziroční nárůst o 12 procent. Zaniklo 12 100 firem, meziročně o 38 procent více. Počet vzniklých i zaniklých společností byl nejvyšší v historii Česka.

„Pokud se na nárůst počtu nově vzniklých a zaniklých společností podíváme z pohledu meziroční dynamiky, zjistíme, že počet zaniklých společností se zvyšuje rychleji než počet nových. Počet nových společností na jednu zaniklou se tak postupně snižuje,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. V Česku je zhruba půl milionu obchodních společností, vyplývá z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Nejvíce nových společností vzniklo v březnu 2017, a to 3451. Nejméně jich vzniklo v červenci, kdy bylo založeno 1920 společností. Nejvíce zániků firem se uskutečnilo v listopadu, 1319. Nejméně firem naopak činnost ukončilo v únoru, konkrétně 859.

Nejvíce firem loni vzniklo v odvětví profesní, vědecké a technické činnosti, celkem 7361. Následoval obchod, ve kterém vzniklo 6978 obchodních společností, a nakládání s nemovitostmi se 4079 novými společnostmi. Nejvíce společností zaniklo v obchodu (4278), v nakládání s nemovitostmi (2419) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (1272).


Směrnice EU nařizuje českým firmám šířit dobro. A sepsat o tom elaborát

Zaměstnankyně ČEZ


Nejvíce obchodních společností vzniklo i zaniklo ve velkých regionálních centrech a jejich okolí. V Praze vzniklo 14 499 společností, v Jihomoravském kraji 4131 a v Moravskoslezském kraji 2587. Zároveň v Praze zaniklo 6071 společností a v Jihomoravském kraji 1399. Třetí největší počet firem zanikl na Ústecku, 718 společností.

Zároveň klesl loni podíl bankrotů na zánicích firem. Bankroty činily 6,4 procenta všech zániků obchodních společností. „Až do roku 2014 se bankroty podílely na zánicích obchodních společností více než jednou pětinou. Výraznější pokles pod hranici 20 procent jsme zaznamenali až v roce 2015 a v roce 2017 se poprvé tento podíl snížil pod deset procent,“ upozornila Kameníčková.

Průzkum: Byrokracie odrazuje od podnikání, mladí volí komfort zaměstnání

 ilustrační foto ženy v kanceláři

Čtěte také:

Promedica Praha: cesta z garáže na vrchol

Trhliny v krásném světě. Co může v roce 2018 zastavit růst?

Evropa roste, Česko brzdí. Došly pracovní síly