Koš nabídek za 150 miliard. Zahraniční zájemci o jadernou zakázku hledají české dodavatele - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Koš nabídek za 150 miliard. Zahraniční zájemci o jadernou zakázku hledají české dodavatele

,
Koš nabídek za 150 miliard. Zahraniční zájemci o jadernou zakázku hledají české dodavatele
Zdroj: Anna Vacková - Mladá fronta archiv

Hledáme a oslovujeme potenciální české dodavatele, shodují se zástupci společností ucházejících se o stavbu nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Podle předběžných odhadů by místní dodavatelé strojů, technologií, služeb a stavebních prací mohli zajistit 50 až 60 procent hodnoty zakázky. Pokud dva bloky o výkonu 1200 megawattů vycházejí na přibližně 300 miliard korun, tak by na české firmy připadly zakázky v objemu 150 až 180 miliard korun.

Zástupci pěti ze šesti uchazečů přišli představit svou nabídku na konferenci NERS 2018, která se konala ve středu v Praze. Chyběli pouze zástupci amerického koncernu Westinghouse. Pozoruhodné je i to, že čínská korporace CGN a korejská KHNP podpořily konání akce v roli hlavních partnerů, zatímco francouzská EDF, francouzsko-japonské konsorcium Atmea a ruský Rosatom se spokojily s pozicí běžného partnera konference.

Jako první přišli na řadu zástupci společností EDF a Atmea. Přiznali, že své kroky koordinují. Bude tak na české straně, zda upřednostní větší 1650megawattový reaktor EPR, nebo menší Atmea1 o výkonu 1200 megawattů. Technologicky jsou velmi podobné. V prostředí českého byznysu si tyto společnosti vytipovaly 175 možných dodavatelů. „Během výstavby elektrárny Hinkley Point C dosáhne podíl britských firem 64 procent hodnoty zakázky,“ řekl zástupce EDF Energy Xavier Owen a dodal, že v případě projektů v Česku by podíl místních dodavatelů mohl být srovnatelný.

Poté zamířili za řečnický pult zástupci korejské KHNP. Ti se nezapomněli pochlubit, že stíhají výstavbu elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech včas; bohužel kvůli chybějícímu personálu bude spuštěna o několik let později. Ředitel zahraniční divize KHNP Kim Yong-soo zmínil, že ví o 150 možných dodavatelích z Česka. „Počítáme s tím, že turbiny dodá Doosan Škoda Power,“ řekl Kim Yong-soo a dodal, že korejský uchazeč si již ověřil reálnost přepravy velkých dílů z východu Asie na místo určení. Nabízet bude hlavně menší 1000megawattový reaktor, ten větší o výkonu 1400 megawattů je na české poměry přece jen moc velký.


České jádro jako priorita. Korejci zesilují lobbing v okolí Dukovan

Jaderná alektrárna Dukovany


Marketingový manažer koncernu China General Nuclear (CGN) Yun Liu v úvodu svého vystoupení pochválil české pivo. Co se týká účasti českých dodavatelů, tak byl ze všech řečníků nejméně konkrétní. Pouze uvedl, že díky spolupráci s podnikem Škoda Praha má k dispozici seznam 180 potenciálních dodavatelů. Přislíbil, že pokud Česko zvolí nový reaktor HPR1000, tak CGN zajistí českým dodavatelům účast na stavbě dvou jaderných bloků v Číně. První reaktor typu HPR1000 v elektrárně Fuqing má zahájit provoz již v příštím roce.

Ředitel zastoupení Rosatomu pro Střední Evropu Zdeněk Šíma zmínil, že díky účasti v minulém, zrušeném tendru má kontakty na více než 350 vhodných dodavatelů z Česka. Současně přiznal, že zatímco v předchozí soutěži se hovořilo o 70 až 75 procentech hodnoty zakázky realizované českými podniky, nyní může slíbit podíl převyšující 50 procent. „Rosatom má zájem o všechny modely spolupráce, ať už to bude veřejná soutěž, mezivládní dohoda, společný podnik nebo jiná forma,“ uzavřel Šíma.

Dále čtěte:

Zemanovi poradci podpořili rozvoj jaderné energetiky i prolomení těžebních limitů

Nesvěřujme dostavbu jaderných bloků Rusům, varuje generál Pavel

Babiš: Životnost Dukovan by se mohla prodloužit o deset let. Nový blok by byl desetkrát dražší

Drábová: Nejlepší reference na stavbu nových reaktorů má korejská KHNP

Chceme stavět reaktory v Česku, potvrzují Korejci. I s tuzemskými firmami

Česko může odložit jaderné projekty, říká ministryně průmyslu Nováková

Ohodnoťte tento článek
Diskuze