Chceme stavět reaktory v Česku, potvrzují Korejci. I s tuzemskými firmami - Euro.cz

Přihlášení

Chceme stavět reaktory v Česku, potvrzují Korejci. I s tuzemskými firmami

,

Korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) představila v pražském hotelu Hilton svou nabídku, se kterou chce jít do jaderného tendru číslo dvě. Českým dodavatelům nabízí spolupráci při stavbě elektráren po celé Evropě. Hlavního partnera nalezla ve Škodě Praha.

Vedle ruského Rosatomu je korejská KHNP zřejmě druhým nejaktivnějším zájemcem o stavbu nových reaktorů v Dukovanech či Temelíně. Společnost již v srpnu loňského roku otevřela své zastoupení v Praze. Navázala spolupráci s Aliancí české energetiky – sdružením 13 strojírenských a inženýrských podniků v čele se Škodou Praha.

Šéfům společnosti KHNP, dceřiné firmě korejského gigantu KEPCO, nechybí sebevědomí. „Zakládáme si na tom, že naše projekty dodržují časový harmonogram výstavby i sjednaný rozpočet. Spolehlivost našich řešení ilustruje současná výstavba jaderné elektrárny Barakah ve Spojených arabských emirátech, která probíhá navzdory vysokým teplotám podle plánu,“ říká generální ředitel KHNP Lee Kwan-sup.


Čtěte více o korejských reaktorech v SAE:

Korejská firma KEPCO podepsala obří jadernou dohodu v Emirátech

Emirátští a korejští zástupci u stavby jaderné elektrárny v Emirátech


Od Škody Praha a dalších českých podniků očekává pomoc s úpravou korejských reaktorů o výkonu 1000 a 1400 megawattů na standard Evropské unie. Spolupráce by se nemusela omezit jen na projekty v České republice. KHNP by chtěla – pokud k tomu dostane příležitost – stavět své jaderné bloky také ve Velké Británii, na Slovensku a v Polsku.

Korejci zkrátka mají pro Českou republiku jistou slabost. Důkazem nejsou jen masivní investice korejských koncernů Hyundai, Doosan a Nexen Tire v tuzemsku. „Každý rok navštíví Prahu okolo 300 tisíc korejských turistů a toto číslo každým rokem roste,“ poznamenal korejský velvyslanec v Praze Seoung-hyun Moon.

Výše zmíněný koncern Doosan vlastní od roku 2009 závod na výrobu parních turbin Doosan Škoda Plzeň. Ten by se mohl stát dvorním dodavatelem pro evropské projekty. Členem Aliance české energetiky jsou také Vítkovice, Škoda JS, ZVVZ Group, ZAT nebo Sigma Group.

Jednodušší, ale levnější

Zájem ani zápal tedy korejským manažerům nechybí, ale jejich nabídka má i jisté slabiny. Oslovení jaderní experti upozorňují, že korejský model APR1400 nemá dvojitou ochrannou obálku reaktorové haly (takzvaný kontejnment) a nevyhovuje tudíž definici reaktoru generace tři plus.


Jaderné Česko? Letos se rozhodne

 Jaderná elektrárna Temelín


Jaderný vědec a pedagog Radek Škoda nicméně dodává, že díky tomu je korejský model reaktoru levnější než konkurenční nabídky. Jasně se to projevilo v soutěži na stavbu čtyř bloků první jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, kde KHNP nabídlo výrazně nižší cenu než francouzská Areva i americko-japonské sdružení GE-Hitachi.

Právě projekt elektrárny Barakah v emirátu Abú Zabí představuje trumf, se kterým se Korejci rádi chlubí. První ze čtyř bloků je už prakticky hotový a první elektřinu má vyrobit v příštím měsíci. Tedy po necelých pěti letech od zahájení výstavby. Podobným tempem zvládá stavět jaderné bloky už jen ruský Rosatom – ale ten zatím jen v případě starších reaktorů typu VVER-1000.

Dále čtěte:

Tendr je pro stavbu jaderného bloku transparentnější, tvrdí analytici

Rosatom chce dostavět české jaderné elektrárny

Asijská rošáda: o Westinghouse má zájem korejský koncern KEPCO


Diskuze